ثبت نام دوره جامع مدیریت حرفه ای کسب و کار

مدیریت استرس

مدیریت استرس

استرس

 

انسان زمانی که آفریده شد در رفاه نبود، از این رو برای اینکه به بقای خودش ادامه دهد نیاز به جنگ و گریز داشت و این در حالی است که در نهاد انسان مکانیزمی به نام استرس وجود دارد که واکنش جنگ و گریز را تسهیل می کند تا فرد بتواند برای آن آماده باشد.

بعدها و با پیشرفت علم تنشهای جسمانی کم شد ولی استرس در نهاد بشر بافی ماند و این در حالی است که استرس تاثیر خود را بر تمام سیستم های بدن بر جای میگذارد و با اینکه دیگر از آن همه جنگ و گریز ابتدایی خبری نیست اما تغییرات هورمونی با تاثیرات منفی خودش همچنان در بدن انسان وجود دارند. در شرایط زندگی امروزه، استرس بخش جداناپذیری از زندگی است که اگر آگاهانه با علل و عوامل بروز آن مواجهه نکنیم و برای رفع استرس اقدام و عمل کافی صورت نگیرد میتواند اثرات نامطلوب فراوانی را بر سلامت روح و جسم انسان باقی بگذارد. 

 

اندکی با دقت بیشتر به موارد زیر فکر کنید و بیاندیشید که آیا عواملی همچون سرما، گرما، خستگی، غذای نامناسب، کمبود خواب، محرک هایی مثل بوی تند قهوه و چای، شرایط کاری نامناسب، داروهای مختلف درمانی، احساس های گوناگون همانند غم و غصه، خشم و استیصال و حس ناتوانی، عدم برخورداری از قدرت کافی، روابط ناسالم و از سر اجبار، حس تنهایی و عدم وجود پشتیبان و مواردی از این قبیل همه و همه بدن انسان را در حالت تحمل استرس قرار می دهند. 

 

میتوان موارد بسیار زیاد دیگری را به لیست فوق اضافه نمود که ما حصل سبک زندگی روزمره و ناآگاهانه نوع بشر است. 

 

در این میان عواملی همچون مشکلات مالی و شغلی، شغل ها ناخواسته و اجباری، مسئولیت های مختلف در زندگی، عدم رسیدن به دستاوردهای برنامه ریزی شده، بروز اتفاقات پیش بینی نشده را میتوان نام برد که باعث بروز استرس در انسان میشوند. دانستن این مطالب و حتی فکر کردن به این موارد خود باعث ایجاد استرس در بدن میشوند. 

 

شاید همین الان خود شما از خواندن این مطالب تحت استرس قرار گرفته ای و حتی تصمیم گرفتی که این مقاله را تا انتها ادامه ندهی چون دانستن حقیقت هایی اینچنینی برای مغز بار روانی ایجاد میکند و باعث میشود مغز را به چالش کشانده تا انرژی بیشتری مصرف کند. در واقع آگاه شدن از وضعیت موجود و زیر سوال بردن این وضعیت خود میتواند استرس زا باشد ولی تلاش برای رسیدن به وضعیت مطلوبی که ناشی از دانستن باشد بسیار ارزشمند و حیاتی است. 

 

بایستی جسارت تامل کردن و زیر سوال بردن وضعیت موجود را داشته باشی تا بتوانی به وضعیت مطلوب زندگی ات برسی 

 


شاید این اتفاق برای شما افتاده باشد که به تنهایی یا بهمراه دوستان وارد یک فست فود شده باشید تا غذای مورد علاقتان را سرو کنید. به احتمال زیاد در اوایل حضور شما بو و سر و صدای محیط برای شما جذاب باشد ولی کم کم با گذر زمان حواس شما تحت فشار قرار میگیرد و بوهای مختلف باعث میشوند که ناآگاهانه متمایل باشید که زودتر آنحا را ترک کنید و ندانید که چرا این تصمیم را گرفته اید ولی باید بدانیم که استرس پنهان ایجاد شده در بدن ما عامل چنین تصمیم یبوده است تا بدن ما بتواند از زیر بار این فشار رهایی یابد. 

 

همچنین توجه کنید که شامه انسان در طول روز با چه میزان عطرهای مصنوعی و بوهای غیر طبیعی از لوازم آرایشی گرفته تا خوشبو کننده ها؛ شامپوها و بوی چای و قهوه و غذاهای مختلف تا دود گازوئیل و سیگار و غیره سرو کار دارد. اینها هر چند باعث لذت بردن میشوند ولی به نوبه خود میتوانند ذهن انسان را تحت فشار قرار دهند. دقت کنید که چشم انسان در طول روز با چه میزان رنگ و نوشته و تصویر و اشیاء و نورهای طبیعی و مصنوعی از قبیل صفحه کامپیوتر و موبایل و غیره روبرو است.

 

بایستی بدانیم که موارد زیادی از افرادی که برای مشاوره مراجعه میکنند از وجود استرس های دائمی و طولانی مدت و حتی بی دلیل در بدن خود سخن می گویند. وقتی بررسی بهتر و دقیق تری صورت میگیرد به این نتیجه میرسیم که این استرس ناشی از سبک زندگی آنهاست و حتی در موارد بسیار ساده تر با محیطی که آنها برای زندگی، کار و رفت و آمد انتخاب می کنند ارتباط تنگاتنگی دارد. 

 

گاها بدون اینکه دقت کافی داشته باشیم در طول شبانه روز گفتگوهای بیش از حد و غیر ضروری را با اطرافیان آشنا و نا آشنا داریم که خود یکی دیگر از دلایل ایجاد استرس و فشار در بدن ماست.

 

قرار گرفتن در معرض این تنوع و گوناگونی بیش از حد و اندازه باعث ایجاد درجات مختلفی از استرس در انسان می شود 

یا چنانچه فرد از قبل دچار استرس بوده باشد قرار گرفتن در معرض این تنوع و گوناگونی استرس و بار روانی او را بیشتر میکند 

خودشکوفایی؛ انسانی باش که میتوانی بشوی

 

 

لحظه ای تصور کنید که در طبیعت در یک کنج خلوت قرار داید که شما را مهمان سکوت و آراشم میکند و هر از گاهی صدایی به گوش شما میرسد ولی هیچگونه آلودگی صوتی، تصویری و هوایی وجود ندارد و شما میتوانید آرامش فوق العاده ای را تجربه کنید. با این مقایسه شما میتوانید بخوبی به میزان استرس زا بودن آلودگی ها پی ببرید. 

 

بدون شک شمایی که در حال مطالعه این مقاله هستید تا حدی یا کامل میدانید که چه مخاطراتی برای افراد پر استرس وجود دارد ولی مساله اصلی این است که بسیاری از ما آنچنان دچار روزمرگی شده و به نوعی در زندگی و سبک زندگی فعلی و استرس زای خودمان غرق شده ایم که کمتر پیش آمده که توقف کنیم و موشکافانه و جسورانه به وضع فعلی خود بنگریم، آن را مورد نقد جدی قرار دهیم و خلاقانه سعی کنیم تا ضمن تشخیص مساله به دنبال راه حل موثر و دائمی باشیم. بسیاری از مل انسانها دچار نوعی درماندگی آموخته شده هستیم که دیگر امیدی به بهبود روند موجود نداشته و باور کرده ایم که زندگی همانی است که در حال حاضر بر ما میگذرد. 

 

درماندگی آموخته باعث مشود که باور کنیم این وضعیت همانی هست که باید باشد و بایستی تلاش کنیم که شرایط از این بدتر نشود 

 

 

 

اگر این حالت در شما صدق میکند ۲ راهکار بیشتر ندارید: 

راه اول این است که شرایط را نپذیرید و با دانستن این موضوع تلاش کنید تا شرایط را به نفع خودتون تغییر دهید و در این مسیر حتما از یک فرد متخصص و کاربلد در کنار خودتان بهره مند شوید.

 

اسفبار همان وضعیت مطلوبی است که بایستی حفظ شود تا بدتر از این شرایط را تجربه نکنند.
اگر شما خواننده عزیز این کتاب هم بر همین باور هستید بدون شک امیدی بر بهبود شرایط شما به صورت کامل وجود ندارد و شرایط زندگی و سبک زندگی شما تا پایان عمر در یک وضعیت اندکی بهتر و اندکی بدتر قرار خواهد داشت. ولی اگر از آن دسته از افراد هستید که فکر می کنید که این شرایط به هیچ وجه شرایط ایده آل شما نیست و بدون شک شما معمار سرنوشت و سبک زندگی خود هستید و در تلاشید تا از وضعیت موجود و استرس زای فعلی رها یافته و به وضعیت مطلوب برسید در ادامه ی این کتاب با ما همراه باشید تا با همراهی هم به بهبود زندگی جامعه کمک کنیم زیرا ما در مجموعه آموزشی استاد مربی حرفه ای در تلاش برای تحقق آرمان خود هستیم: آرمان ما حرفه ای زندگی کردن شماست. به خاطر داشته باشید که در موارد بسیاری استرس در نتیجه دید و نگاه ما به حوادثی است که در اطراف ما در جریان است. ممکن است بر حوادثی که برای ما رخ میدهد قدرت اثرگذاری نداشته باشیم ولی بدون شک در عکس العمل خود به آن حوادث کاملا مختار و توانا هستیم. اینکه توقع داشته باشیم شرایط همیشه بر وفق مراد ما باشد و هیچ اتفاق ناخوشایندی در زندگی ما رخ ندهد در واقع یک خیال خام هست. اصولا ما می توانیم به گونه ای زندگی کنیم که فراوانی و تعداد این اتفاقات ناخوشایند را به حداقل برسانیم ولی بدون شک نمی توانیم آن را به صفر برسانیم؛ در نتیجه بایستی به دنبال یک راه حل مناسبی باشیم تا کمترین آسیب روحی و جسمی را نزدیک به صفر دریافت کنیم و از خود محافظت بیشتر و بهتری به خرج دهیم.


دلیل و منطق اصلی در اینکه از شما خواسته می شود تا محافظت بیشتری از خود داشته باشید به مسئولیت هایی اشاره دارد که شما در زندگی بر عهده دارید؛ در واقع شما یک سرمایه عظیم انسانی را با خود به همراه دارید و بایستی حداکثر تلاش خود را در جهت حفظ این سرمایه و بهره برداری صحیح از آن بکار گیرید. ما بعنوان پدر، مادر براد و خواهر، همسر، همکار و مدیر و غیره دارای مسئولیت های اجتماعی ارزشمندی هستیم که ایفای نقش در هر یک از این موارد ارتباط نزدیکی به کیفیت سلامتی جسمی و روحی ما دارد و نقص عملکرد در هر یک از این موارد می تواند علاوه بر ایجاد حس ناتوانی و کاهش اعتماد به نفس و عزت نفس، به از دست دادن موقعیت هایی بیانجامد که با سختی و تلاش به آنها رسیده ایم و ادامه ی زندگی را برای ما سخت تر نماید. در واقع اختلال در عملکرد شما در نقش های گوناگون زندگی تاثیر شگرفی بر دیگر بخش های جوامعی دارد که شما در آنها فعال بوده اید و به موازات نبود شما مشکلات عدیده ای برای آن اجتماعات بوجود می آید؛ شاید به این فکر کنید خب در نبود شما شرایطی فراهم می شود که دیگران نیز بتوانند ایفای نقش نمایند ولی فراموش نکنید که بسیاری از نقش های شما در زندگی جایگزینی بهتر از خود شما ندارد. برای مثال نقش های شما در خانواده را هیچکس غیر از خود شما نمی تواند بر عهده بگیرد؛ پس کمی عمیقتر بیاندیشید . . .

دیدگاه‌ها ۱
1
0
لطفا نظراتتان را کامنت کنید x