دانشگاه استنفورد

دانشگاه استنفورد

دانشگاه استنفورد در سال ۱۸۸۵ توسط سناتور للاند و همسرش جین تاسیس شد. هدف از تاسیس این دانشگاه ارتقاء رفاه عمومی از طریق رشد انسانیت و شهروندی بود. در زیر تصویری از سناتور کالیفرنیا  للاند استنفورد، همسرش جین لاتروپ استنفورد و فرزندش را مشاهده میکنید که در سال ۱۸۷۸ گرفته شد.

موسس دانشگاه استنفورد

 

وقتی که آقا و خانم استنفورد فرزندشان را در سال ۱۸۸۴ در اثر تیفوس از دست دادند تصمیم گرفتند به پاسداشت نام فرزندشان دانشگاه استنفورد را تاسیس کنند و بهمین خاطر زمینی به مساحت ۸٫۱۸۰ هکتار را بعنوان فضای دانشگاه در نظر گرفتند که در قلمر قبیله مووکما اولون واقع شده است. هدف اولیه آنها تاسیس دانشگاهی بعنوان یک مرکز تحقیقاتی بود با نام قانونی استنفورد که از سال ۱۸۹۱ تابحال به همین نام شناخته می شود.

 

آقا و خانم استنفورد بهمراه ریاست دانشگاه آقای دیوید استار جردن تلاش کردند تا این دانشگاه دانشجویان و متخصصانی را در حوزه هنرهای علوم سنتی، فن آوری و مهندسی پرورش دهند تا موجبات تغییرات گسترده در امریکار را فراهم نمایند.

این رویای آنها بزودی شکل منسجمی به خودش گرفت و تلاش زیادی صورت گرفت تا موانع بین مردم، قوانین و ایده ها برطرف شده و آنها را بسیار به هم نزدیک سازند.

گنجاندن موسسات، مدارس و آزمایشگاه هایی که با یکدیگر در تعامل بوده و بر هم اثر مثبت داشته اند باعث بوجود آمدن نوآوری ها و ابداعاتی در این دانشگاه شد که تاثیر قابل توجهی بر روش و پیشرفت دنیا داشته اند.  در واقع این دانشگاه توانست تاثیرات مثبت قابل توجهی را در دنیا بوجود آورد.

دانشگاه استنفورد

بکارگیری کامپبوتر، جداسازی سلول های بنیادین با درجه خلوص بسیار بالا و ترکیب DNAهای فعال بایکدیگر از جمله پیشرفت های قابل توجهی بودند که در این دانشگاه رخ دادند.

مشکلات زیادی در شروع به کار این دانشگاه بوجود آمد بگونه ای که حتی ثروت بسیاری زیاد خانواده استنفورد هم جوابگوی چشم اندازهای آنان نبود.

بعد از مرگ آقای استنفورد، خانم استنفورد بعنوان یک تازه کار سعی کرد این دانشگاه را مدیریت و رهبری کند و در حادثه زلزله سال ۱۹۰۶ که باعث مرگ دو نفر و تخریب بسیاری از ساختمان های دانشگاه شد مشکلاتی به مشکلات قبلی اضافه شد.

هربرت هوور، حامی مالی دانشگاه استنفورد که بعدها بعنوان رئیس جمهور ایالات متحدی امریکا شناخته شد توانست کمک مالی قابل توجهی را به دانشگاه معطوف کند. وی کتابخانه و آرشیو موضوعات سیاسی و مدرسه تجارت را تاسیس نمود که در حال حاضر دو تا از موسسات پیشرو در جهان هستند.

پروفسور فردریک ترمان دانشجویان دانشگاه را ترعیب کرد که نه تنها ایده هایشان را رشد و توسعه دهند بلکه این ایده ها را به ثروت آفرینی سوق دهند.

در ادامه در سال ۱۹۳۷ فیزیکدانان این دانشگاه واریان و هانسن توانستند لوله خلاء را تولید نمایند که در فضانوردی و شتاب دهنده ها استفاده می شدند.

در سال ۱۹۳۹ هولت و پاکارد نوسان یاب صوتی دقیق را اختراع کردند که روش کم هزینه ای برای سنجش فرکانس های صوتی بکار گرفته می شدند و امروزه این شرکت بنام HP معروف است.

در سال ۱۹۵۱ پار تحقیقاتی دانشگاه استنفورد به محلی برای شرکت های بزرگ تجاری تبدیل شد.

به موازات جنگ جهانی دوم پیشرفت های قابل توجهی در حوزه تحقیقات صورت گرفت و مدرسه پزشکی به سن فرانسیسکو منتقل شد. آزمایشگاه ملی شتابدهنده SLAC در سال ۱۹۵۰ افتتاح شد که اولین وب سایت آنلاین در سرتاسر امریکا نیز ۲۹ سال بعد در این مجموعه استارت خورد.

در دوران جنگ سرد نیز دیش ماهواره ها در این دانشگاه پدید آمدند که نوعی رادیو تلسکوپ هستند و یکی از بزرگترین این رادیو تلسکوپ ها در دامنه تپه ای در پشت این دانشگاه قرار دارد و برای بسیاری از مردم ان منطقه و مردم دنیا آشنا است.

دانشگاه استنفورد

 

کمی آنطرف تر میتوان مرکز آزمایشگاهی هوش مصنوعی دانشگاه استنفورد را مشاهده نمود که توسط جان مک کارتی و لس ارنست بنیانگذاری شدند. که اولین نمایشگرهای اداری در سال ۱۹۷۱ در آنجا اختراع شدند.

مرکز چند منظوره علوم انسانی با هدف تحقیق در حوزه های تاریخ، هنر، فلسفه، ادبیات و فرهنگ در سال ۱۹۸۰ تاسیس شد که همچنان جزء مراکز پیشرو در جهان است.

در سال ۱۹۸۵ جرارد کانتور رادین موزه بزرگی از نقاشی ها و مجسمه سازی را تاسیس نمود که مرکزی برای یادگیری هنرهای تجربی شده است. موزه اندرسون که در سال ۲۰۱۴ به روی عموم گشوده شد یکی از برجسته ترین مجموعه های نعاصر و مدرن هنرهای امریکاست.

مرکزی در دانشکده مهندسی و طراحی تاسیس شد تا به دانشجویان و هیئت علمی اجازه دهد تا ایده های خلاقانه و نوآورانه ای را بکار گیرند از حد و مرزهای نظم اکادمیک فراتر رفته و دنیای خلاقانه تری را کشف نمایند.

 

در سال ۲۰۱۶ میلادی، این دانشگاه  ۱۲۵ سال تحول در دنیای علم را جشن گرفت. در همان سال دانشکده علوم انسانی مسیر سازمان یافته ای را برای کشف دلایل وجود انسان تاسیس نمود.

و برنامه ای نیز توسط این دانشگاه براه افتاد تا راههای استفاده درست و حرفه ای از فن آوری های انلاین در ارائه خدمات آموزشی آنلاین را بررسی کرده و روش هایی را نیز برای توسعه کاربرد فن آوری  در آموزش ابداع نمایند.

خودتو زندگی کن

دانشگاه استنفورد

 

امروزه دانشگاه استنفورد متشکل از ۸ مدرسه و ۱۸ موسسه چند منظوره با بیش از ۱۶ هزار دانشجو، ۲۱۰۰ عضو هیئت علمی و ۱۸۰۰ دانشجوی مقطع پروفسوری می باشد که بعنوان یک دانشگاه بین المللی هم از ۵۰ ایالت آمریکا دانشجو دارد و هم از ۹۱ کشور دنیا.

در چشنواره قله های کارآفرینی که در سال ۲۰۱۶ به میزبانی دانشگاه استنفورد برگزار شد، رئیس جمهور وقت ایالات متحده آقای باراک اوباما در تحسین این دانشگاه گفت: این دانشگاه محلی برای جشن گرفتن توانایی هایمان بعنوان یک انسان و اکتشاف، یادگیری، ساختن، زیر سوال بردن و خلق روش های جدید برای برقراری ارتباط با انسانها و کار کردن با یکدیگر است.

 

0 0 رای ها
کیفیت مقاله
کاربر
اطلاع از
guest

0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده تمام دیدگاه ها
0
لطفا نظراتتان را کامنت کنید x