خودآگاهی؛ ممکنه توجهتون رو به من بدید

خودآگاهی

 

Self-awarness

خودآگاهی یعنی درک درستی از شخصیتتان دارید؛ یعنی نقاط ضعف و قوت خودتان را می شناسید، از افکارتان خبر دارید و میدانید گه چه باورها و اعتقاداتی دارید و اطلاع کافی از احساسات و انگیزه هایتان دارید.

 

اگر شما خوداآگاه هستید پس براحتی میتوانید دیگران را درک کنید و خیلی زود از احساس آنها نسبت به خودتان نیز مطلع خواهید شد.

 

بسیاری از انسانها فکر میکنند که درک درستی از خودآکاهی دارند و خودشان را جزو دسته انسانهای خودآگاه میدانند ولی بهتر است که بایستید و این مقاله را با دقت مطالعه کنید و سپس به شناخت درستی از جایگاه خود در مقایسه با دیگران دست یابید.

فراموش نکنید که خودآگاه بودن فرصت فوق العاده ای برای ایجاد تغییرات اساسی و بنیادی در باورها و رفتارهای شماست.

 

وقتی به سطح مناسبی از خودآگاهی برسید آنگاه عقاید شخصی و تفسیرها و برداشت های شما از زندگی و اتفاقاتش تغییر خواهد کرد. اگر چه که این یک تغییر ذهنی است ولی در ادامه باعث تغییرات عاطفی و افزایش سطح هوش هیجانی شما می شود که خود عامل بسیار مهمی در دست یابی به موفقیت کلی است.

 

قدم اول: یاد بگیریم چطور به خودآگاهی کافی برسیم

برداشتن قدم اول و یادگیری چگونگی خودآگاه شدن یکی از اصلی ترین و مهمترین گام ها در ساختن زندگی دلخواه شماست. به شما کمک میکند که بدانید که احساس ها و عواطف شما کدام ها هستند و چگونه می توانید از ظرفیت های شخصیتی خودتان برای بهتر زندگی کردن استفاده کنید.

 

همیشه لازم نیست که شخصیتتان را تغییر دهید، گاهی فقط لازم است که ظرفیت های شخصیتتان را کشف کنید. 

 

بایستی بدانید که افکار و احساسات شما از کجا ناشی می شوند و شما را به کدام سمت می برند. هر زمان که از افکار، کلمات، احساسات و رفتار خود آگاه شوید آنگاه می توانید مسیر خودتان را به سمت آینده مطلوبتان تغییر دهید.

اگر به ساختن زندگی دلخواهتان علاقمند هستید بایستی یاد بگیرید و بدانید که این مفهوم قدرتمند چه تاثیر مثبتی بر روی نوع نگاه شما به مشکلات، موانع، اشتباهات و چالش های پیش رو دارد.

 

یک روش موثر برای ارتقاء سطح زندگیتان این است که هر روز یک چیز جدید یاد بگیرید. یک ابزار قدرتمند برای این مهم این است که به جمع هزاران نفری بپیوندید که هفته خودشان را با نتایج تحقیقات این وبسایت شروع می کنند.

 

 

 

خودآگاهی چیست؟

اولین بار در سال ۱۹۷۲ بود که دووال و ویکلاند در کتابی با عنوان نظریه ای بر خودآگاهی عینی به تشریح و توصیف خودآگاهی پرداختند. عمده تمرکز این کتاب بر این استوار است که اگر ما توجهمان را بر درون خودمان متمرکز کنیم آنگاه می توانیم رفتارهایمان در هر لحظه را با استانداردها و ارزش هایمان مقایسه کنیم؛ که نوعی خودآگاهی جزئی می باشد.

از نقطه نظر رشد شخضی می توانیم درک بهتری از خودآگاهی داشته باشیم؛ یعنی میتوانیم درک بهتر و عمیق تری از ارزش ها، نقاط قوت، نقاط ضعف، عادت ها و چراها داشته باشیم. در زمانی که شما خطایتان را بپذیرید می توانید استراتژی های گوناگون برای ارتقاء و رشد فردی را بکار بگیرید.

 

چگونه می توان از خودآگاهی برای ساختن عادت های مثبت استفاده کرد؟

قدم اصلی در کنترل زندگی و رسیدن به جایی که بدنبالش هستید همان رسیدن به خودآگاهی هست که موجب تسلط و کنترل شما بر آینده می شود. اینکه شما چطور بر روی انرژی، عواطف و شخصیتتان سرمایه گذاری کنید عامل مهمی در رسیدن به آنجائی است که بدنبالش هستید.

اگر فرد خودآگاهی هستید می توانید ببنید که افکار و احساساتتان شما را به کجا میبرند، به اوج یا قهقرا یا معمولی بودن

اگر فرد خودآگاهی هستید یعنی کنترل اعمال و رفتارهایتان در دستان شماست و در نتیجه میتوانید تغییرات لازم را اعمال کرده و به نتایج دلخواهتان برسید.

اگر خودآگاه نیستید یعنی زندگی سختی در پیش دارید و زندگی است که برای شما تعیین می کند که چه کنید و به چه سمتی حرکت کنید.

 

چگونه می توان از خودآگاهی در مشاغل مختلف استفاده کرد؟

اینکه یاد بگیریم چطور خودآگاهی را در خودمان افزایش دهیم مهارت مهمی است که در تمام مشاغل به کار ما می آید ولی مشاغلی وجود دارند که این ویژگی و مهارت تاثیرات بلند مدت تری در آنها دارد.

 

  • رهبری 

نمی توانید رهبر بزرگی باشید اگر نتوانید خودآگاه باشید و ندانید که خودآگاهی چیست

این مهارت شما را قادر می سازد تا هدفمند باشید، صادق باشید، خودتان باشید و دیدگاه باز داشته باشید. خودآگاهی این توانایی را به ما می دهد تا شکست ها و موفقیت هایمان را شرح دهیم و درک درستی از اینکه که هستیم و برای داشتن یک تیم موفق به چه افرادی با چه ظرفیت ها و توانایی هایی نیاز داریم.

رهبران دارای این مهارت قادر هستند تا هر گونه نقص را در مهارت های مدیریتی خودشان شناسایی کنند، اینکه در کجا موفق و موثر هستند و در چه حوزه هایی نیاز به تمرین بیشتر دارند. دانستن این موارد به یک مدیر این قابلیت را میدهد تا تصمیمات منحصر بفردتری بگیرند و میزان بهره وری را افزایش دهد. خودآگاه بودن یک فرآیند ساده نیست بلکه زمان بر است و رسیدن به سطح قابل قبولی از این مهارت باعث افزایش قدرت رهبری و مدیریت افراد می شود.

 

  • مشاغل اجتماعی 

خودآگاه بودن بخش مهمی از فرآینذ مواجه شدن با مسئولیت های اجتماعی است. بخش اعظمی از فرآیند تبدیل شدن به یک فرد اجتماعی در خودآگاه بودن نهفته است. این مهارت را می توان در برخورد با اساتید، شاگردان، همکلاسیان، همکاران و مشتریان مشاهده نمود که دائما میزان خودآگاهی ما را به چالش می کشند.

رازهای موفقیت دیزنی لند که باید بدانید

اگر چه که خودآگاه شدن ساده نیست ولی بسیار ارزشمند است.

بعنوان یک فرد اجتماعی بایستی از جانبداری ها و افکار و رفتار مغرضانه خودتان آگاه باشید تا بدانید که با همه بصورت عادلانه و مساوی برخورد می کنید.

 

  • مشاوره رواننشاسی

تداخل جالبی بین خودآگاهی و فرآیند درمانی در روانشناسی وجود دارد. اگر کسی بتواند درک بهتر و کاملتری از خودش در چربان جلسات روانشناسی داشته باشد به همان نسبت می تواند خودش را بهتر کشف کند و پی به مسائل درونی اش ببرد.

جلسه روانشناسی مسافرت به دنیای کشف درونی است تا بتوانید افکار و الگوهای ذهنی تان را کشف کنید و بفهمید که این الگوها چه تاثیری بر خلق و خوی و رفتار شما دارند.

مشاهده افکار و احساساتتان به شما کمک میکند تا دانش کافی در شناخت از خودتان را بدست بیاورید و انجام این مهم با کمک یک روانشناس می تواند درک عینی و درستی از مشاهداتتان را به شما هدیه دهد.

 

  • آموزش 

خودآگاهی نقش بسیار مهمی را در آموزش ایفا میکند و این امکان را به یادگیرندگان می دهد تا بتوانند بر روی آنچه که نیاز دارند متمرکز شوند و آن را یاد بگیرند. با افزایش سن مشاهده می شود که توانایی یادگیرندگان به تفکر بر روی افکارشان گسترش می یابد. اگر مدرسی بتواند به یادگیرندگان آموزش بدهد تا بتوانند در مورد خودشان و افکار و عقایدشان تفکر کنند، خودشان را مشاهده کنند و ارزیابی های لازم را از خودشان انجام دهند آنگاه با افرادی خودکفا، خلاق و انعطاف پذیر طرف خواهیم شد.

 

هر زمان که پاسخ صحیح انتخاب یا تصمیم افراد مشخص نباشد خودآگاهی به کمک آنها خواهد آمد. هر زمان که در درک موضوعی با سختی و مشکل مواجه شوند می توانند از استراتژی های تفکر کردن استفاده کنند و ضمن اعتراف به سختی ها و نابلدی ها برای یادگیری و حل مساله تلاش کنند.

در نتیجه می توانند بر روی عملکرهای خود تامل کنند و زندگی هیجانی و اجتماعی رشد یافته تری داشته باشند.

 

  • پرستاری 

استفاده بسیاری زیادی از این مفهوم در ارتباطات بین پرستاری و مراجعان می شود. پرستاری که سطح خودآگاهی بالایی دارد می تواند محیط درمانی بهتری برای مراقبت از بیمارانش فراهم کند. به همین دلیل، در بسیاری از مراکز آموزش پرستاری تاکید زیادی بر روی دو مفهوم رشد و خود ادراکی می شود.

بسیاری از پرستاران حرفه ای می توانند از این مهارت ها بنحوی استفاده کنند تا فرآیند رشد شغلی آنان همیشگی باشد.

 

چگونه می توانیم به سطح بالاتری از خود آگاهی در تمام زندگی دست یابیم

 

۱- چشم انداز منصفانه ای به خودتان داشته باشید 

اینکه خودتان را همانگونه ببینید که هستید بسیار سخت است. ولی اگر تلاش درستی انجام دهید می توانید خود واقعی تان را بشناسید و به پاداش های قابل توجهی در زندگی دست یابید.

  • وقتی نگاه منصفانه ای به خودتان داشته باشید یاد می گیرید که چگونه خودتان را بپذیرید و راههایی برای رشد دادن خودتان در آینده بیابید. برای انجام این مهم ابتدا درک تان از خود را بنویسید. این نوشتن میتواند شامل مواردی باشد که شما در آنها ماهر هستید و یا مواردی که بایستی به مهارت کافی دست پیدا کنید. نکته مهم و کلیدی این است که بفهمید و بدانید چه مواردی شما را شاخص خواهد ساخت نه اینکه دائما نگران مقایسه خودتان با دیگران باشید.
  • به مواردی فکر کنید که باعث غرور و افتخار شما می شود؛ تمام دستاوردهایی که در طول زندگی داشته اید
  • به کودکی خود بنگرید و به تمام مواردی که وقتی به گذشته برمیگردید باعث شادی و نشاط شما می شود. تمام ان چیزهایی که تغییر کرده اند و تمام آن چیزهایی که ثابت مانده اند. دلیل این تغییرات کدام ها هستند.
  • از دیگران بخواهید تا احساس شان را صادقانه در مورد شما به زبان بیاورند و با جان و دل آنها را بشنوید و بیاندیشید.

 

۲- دفتر یادداشت درست کنید

می توانید هر آنچه را که می خواهید در دفترچه خودتان بنویسید حتی اگر ارتباطی با اهداف شما ندارند. ثبت افکارتان بر روی کاغذ کمک بزرگی به ذهن شما میکند تا آرام شود و فضای کافی برای ورودی های بعدی فراهم شود

هر شب زمانی را به این کار اختصاص دهید و در مورد افکار و احساساتتان، شکست ها و موفقیت هایتان بنویسید. این کار به شما کمک می کند تا به جلو حرکت کرده و دستاوردهای خوبی داشته باشید.

در حین نوشتن یا مطالعه کردن به اصول و ارزش های خودتان بیاندیشید و اینکه در حال حاضر چه چیزی برای شما از همه مهمتر است؟

 

۳- اهداف، برنامه ها و اولویت هایتان را بنویسید

برای اهدافتان برنامه ریزی کنید تا عقایدتان به فرآیندهایی قابل اجرا تبدیل شوند که قدم به قدم به جلو بروید. اهداف بزرگتر را به اهداف کوچک تر و عملی تر تبدیل کنید. هدفگذاری و دستیابی به اهداف یک فرآیند زمان بر است و اگر دوست دارید در این مورد اطلاعات بیشتر و بهتری کسب کنید مقالات زیر را دانلود کرده و مطالعه کنید.

استادی مسیر تسلط بر خویشتن

 

 

۴- روزانه بر روی عملکردهایتان تفکر کنید

برای اینکه به خودآگاهی کافی برسید بایستی بر عملکردهایتان تفکر کنید. اینکار نیازمند تخصیص زمان مشخص در شبانه روز است و هر چه که به تعهدتان پایبند تر باشید به همان نسبت موفق تر خواهید بود.

تفکر روزانه بر روی عملکرهایمان آن هم بصورت روزانه در دنیای فعلی کسب و کار در حرف بسیار آسان و در عمل بسیار سخت و ارزشمند است. حجم عظیم ورودی های ناشی از فن آوری که روزانه تولید می شوند اهمیت تفکر بر روی عملکرد را نمایان می سازد.

برای شروع هر روز ۴۵ دقیقه را کنار بگذارید و بر روی عملکردهای همان روز تفکر کنید. اگر از نوشتن استفاده کنید فرآیند تفکر کردن شما کاملتر و عمیق تر خواهد بود.

اگر گیر افتاده اید و نمی دانید در هر بار فرآیند تفکر بر روی عملکردتان چه کارهایی بایستی انجام دهید بهتر است از مقاله ۳۳ فعالیت خودآگاهی برای کودکان و بزرگسالان استفاده کنید. 

 

۵- مدیتیشن انجام دهید و عادت های ذهن آگاهی را در خود ایجاد کنید

مراقبه یا مدیتیشن یکی از اصلی ترین و کاربردی ترین تمارین ذهن آگاهی است. بخش اعظمی از این تمرینات بر روی سیستم تنفس متمرکز می باشد. ممکن است در حین مراقبه بتوانید توقف کرده و به برخی از سوالات مهمی همانند سوالات زیر بیاندیشید.

هدف شما چیست؟

در حال انجام چه کاری هستید؟

چه کاری بعنوان یک مانع مهم در سر راه موفقیت شما وجود دارد؟

چگونه می توانید فرآیندهای خود را تغییر دهید تا بهبود یابند؟

اقداماتی از قبیل ظرف شستن، دویدن، عبادت کردن و غیره از جمله مواردی هستند که می توانند بعنوان زمان های مفید برای مراقبه کردن و فکر کردن بکار گرفته شوند.

یادگرفتن ذهن آگاهی بعنوان یک چالش برای بسیاری از افراد بشمار میرود.

 

۶- از تست های شخصیت و سنجش روانی استفاده کنید 

از این آزمون ها استفاده کنید تا پی ببرید که از چه ویژگیهایی بهره مند هستید. برخی از آزمون هایی که به شما کمک می کنند تا به خودآگاهی برسید شامل آزمون های MBTI و Predictive Index می باشند.

هیچ پاسخ دقیقی برای درست یا غلط بودن این آزمون ها وجوذ ندارد بلکه این آزمون ها به شما کمک می کنند تا در مورد مجموعه ای از عادت ها یا ویژگیهایی تان بیاندیشید و بدانید که در نظر دیگران چگونه شناخته می شوید.

 

۷- از دوستان معتمد یا افراد متخصص بخواهید تا شما را ارزیابی کنند

فکر میکنید دیگران در مورد شما چه نظری دارند؟ در مورد شما چه فکری می کنند؟ لازم است که به بازخوردهای افراد هم رده خودمان بیاندیشیم و اجازه بدهیم که نقش یک مربی صادق را برای ما ایفا کنند. به آنها بگوئید که بدنبال یک ارزیابی صادقانه، شفاف و منصفانه هستید. به آنها اطمینان بدهید که در مقابل نظراتی که می دهند در امان خواهند بود و تبعاتی برای آنها نخواهد داشت و جایگاهشان را از دست نحواهند داد.

پرسیدن سوالات مهم و عمیق بعنوان روشی کاربردی برای عمق بخشیدن به روابط است. برای یادگیری بیشتر می توانید مقاله زیر با عنوان ۳۷۱ سوال عمیق در حوزه روابط را دانلود کنید.

 

 

آنها را مطمئن سازید که اینکار آنها به شما کمک خواهد کرد و هیچ آسیبی به شما نخواهد زد. و در صورت تفهیم نشدن میتوانید سوالات بیشتری را از دوستان خود بپرسید تا به درک بهتری از تعاریف آنها برسید. و حتی از آنها بخواهید که گهگاهی به شما یادآوری کنند که چه کاری را انجام ندهید. بپذیریم که انجام اقدامات فوق برای موفقیت و رشد ما بسیار حیاتی و مهم می باشد و لازم است که بدانیم راهی غیر از تقویت نقاط قوت و برطرف کردن نقاط ضعف هایمان وجود ندارد.

 

۸- در کارهایتان از دیگران بازخورد بگیرید

علاوه بر گرفتن بازخورد از خانواده و دوستان، شرایطی را فراهم کنید تا در کارتان نیز از دیگران بازخوردهای رسمی دریافت کنید. اگر چنین برنامه ای ندارید ختما آن را در کسب و کارتان بگنجانید. اگر اینکار بصورت حرفه ای و کاربردی انجام شود گزینه بسیار مناسبی برای تفکر بر روی عملکردتان خواهد بود.

لازم است برای اینکار مسئولی در نظر بگیرید و و بعد از اتمام فرآیند به ارزیابی بپردازید و نکات اصلی را یادداشت و طرح ریزی کنید.

سپس زمان مناسبی را برای افزایش سطح خودآگاهی تان در نظر بگیرید تا خودتان را بهتر بشناسید تا روابط بین فردی و درون فردی سطح بالاتری را داشته باشید.

 

فراموش نکنید که برقراری سیستمی برای خودآگاهی و خود ارزیابی اصلا کار ساده ای نیست و بسیاری از افراد از این کار ترس و واهمه دارند و حتی جرات مواجهه شدن با وضعیت موجود خودشان را ندارند

ولی اگر برای برقراری چنین سیستمی تلاش کنید می توانید به سمت تبدیل شدن به یک انسان کل و چند بعدی حرکت کنید.

 

 

 

5 1 رای دهید
کیفیت مقاله
کاربر
اطلاع از
guest
2 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین پرطرفدارترین
Inline Feedbacks
مشاهده تمام دیدگاه ها
حسینی
حسینی
1 سال قبل

به نظر من همراه با جریان زندگی پیش رفتن اون هم به شکلی که تحت هر شرایطی بتونی حالتو خوب نگه داری مهارتیه که همه ما باید یاد بگیریم.
به نظر کمی دشوار میاد چون ممکنه گاهی در شرایطی قرار بگیریم که مدیریت کردنش برامون راحت نباشه و نیاز به تمرکز داشته باشیم ولی مطمئنا اگر تمرین داشته باشیم امکان پذیر میشه.
موضوع دیگری که بهمون کمک میکنه تمرکز روی کاریه که بهش علاقه داریم و سطح شادی ما رو بالا میاره .یا دیدار با فردی که به ما ارامش میده میتونه به ما کمک کنه تا مسائله ای که برامون پیش اومده رو راحتتر حل کنیم.

ممنون از محتوای مفیدی که ارائه دادید.

2
0
لطفا نظراتتان را کامنت کنید x
()
x