ثبت نام دوره جامع مدیریت حرفه ای کسب و کار

۱۴ ویژگی یک مدرس و مربی حرفه ای

14 ویژگی یک مدرس و مربی حرفه ای

مدرس حرفه ای

تبیین چشم انداز حرفه ای بودن برای مدرسان

 

 

مدرس حرفه ای کسی است که میتواند دنیای یادگیرندگان را تغییر دهد و همه چیز را از یادگیری کلاسی تا موفقیت در درازمدت را تحت تاثیر قرار دهد. اگر شما فردی هستید که در حوزه آموزش فعالیت می کنید و قصد دارید عملکرد حرفه ای تری داشته باشید لازم است که کیفیت های متمایز کننده یک مدرس حرفه ای را داشته باشید.

تحقیقات نشان داده است که مدرسان حرفه ای مهمترین عامل در موفقیت دانش آموزان و دانشجویان و در کل فراگیران در هر زمینه ای هستند؛ یعنی اهمیت نقش مدرسان بسیار مهمتر از تسهیلات آموزشی، منابع آموزشی و حتی مدیریت آموزشی است.

تحقیقات انجام گرفته  توسط موسسه اقتصاد امریکا نشان داد که افزایش سطح کیفی مدرسان تاثیر شگرف و مثبتی بر روی تمام مولفه های آموزشی دارد. این تاثیرات را می توان هم در افزایش میزان گرایش یادگیرندگان به حضور در مکان های اموزشی با کیفیت مشاهده نمود و هم در میزان حقوق این افراد در مشاغل آینده.

 

هر مدرسی دوست دارد که بهترین و یک مدرس حرفه ای باشد ولی اینکه چه کیفیت ها و ظرفیت هایی باعث می شوند که یک مدرس به بهترین مدرس تبدیل شود مهم است. دستیابی به این کیفیت ها باعث رضایتمندی از تدریس می شود و متعاقب آن مدرس محبوب تر و مشهور تر خواهد شد. ادامه مطالب زیر نتیجه تجربه و مقالات و کتاب هایی است که مطالعه شده است و میتواند به شما کمک کند که مدرس و مربی بهتری باشید؛ این را هم می دانیم که هر مدرسی سبک کاری منحصر به خودش را دارد و موارد زیر میتواند به وی کمک کند که در سبک کاری خودش با رعایت این نکات بهترین باشد.

 

آموزش پر کردن یک سطل نیست، بلکه روشن کردن یک آتش است          ویلیام باتلر

 

 

۱- مدرس حرفه ای در برقراری ارتباط بسیار قدرتمند است

دانیل تانگای معتقد است وقتی صحبت از تدریس اثر بخش به میان می آید بالافاصله بایستی از مهارت مدرس و مربی در ارتباطات سخن گفت.

تصور کنید که شما با دانش ترین مدرس دنیا هستید، اصلی ترین کار شما در ادامه چیست؟   به اشتراک گذاری دانش

اگر مدرسی نتواند دانش ذهنش را به شکل معنادار و قابل فهمی به یادگیرندگان منتقل کند در واقع هیچ اتفاقی نیفتاده است و آن دانش غیر کاربردی است.

اگر مهارت های ارتباطی مدرسان و مریبان (همانند مهارت های کلامی، غیر کلامی، صحبت کردن، نوشتن، تصویر سازی، زبان بدن و ساماندهی ایده ها در چهارچوب های قابل فهم) در سطح قابل قبولی باشد میتواند مفاهیم را بخوبی منتقل کند و به نتایج قابل قبول تری دست یابد.

ارتباط برقرار کردن در قدم اول در درک شما از موضوع خلاصه می شود و در قدم دوم به توانایی شما در فهماندن موضوع باز میگردد. از یادگیرندگان بخواهید که مطالب را به زبان خودشان بازگو کنند، آن را نشان دهند و یا انجام بدهند تا متوجه شوید که آیا به درستی فهمیده اند یا خیر.

 

شعار ما در مجموعه این است که :

تلاش کنیم تا زودتر به درک برسیم و کاری کنیم تا دیگران نیز زودتر به درک برسند

 

استاد مربی حرفه ای

 

 

بسیاری از تحقیقات نشان داده اند که صحبت کردن با یادگیرندگان در اهداف و برنامه هایشان و همچنین مشکلات و موانع می تواند عامل بسیار مهمی در رشد علمی یادگیرندگان داشته باشد.

یک مدرس حرفه ای یک روانشناس کاربلد است و میداند که هر یک از یادگیرندگان با استرس ها و موانع ذهنی بسیار زیادی وارد محیط آموزش می شوند و موثرترین راه درک این استرس ها و موانع صحبت کردن و برقراری ارتباط با آنهاست تا ضمن از بین بردن استرس های اولیه و فراهم نمودن محیط آموزشی فاقد استرس بتوان در ادامه ارتباط قدرتمندی با آنها برقرار کرد و در سایه این ارتباط به اهداف بلندمدت و فوق العاده ای دست یافت.

در طی تمام این سالهایی که در حوزه آموزش فعالیت می کنیم امروزه به این باور قبلی رسیده ایم که ارتباطات در تمام اشکال آن ابزار قدرتمندی در موفقیت یادگیرندگان است و موفقیت یادگیرندگان یعنی موفقیت مدرس و سیستم آموزشی مورد نظر.

 

بعنوان رهبر در محیط آموزشی بدانیم که ارتباطات ابزاری برای برطرف کردن ترس ها و حرکت به سمت ایحاد علاقه است

 

۲- مدرس حرفه ای شنونده ماهری است

ارتباط قدرتمند زمانی برقرار می شود که معلم تنها سخنران محیط آموزش نباشد و در نقطه مقابل شنونده صبور و ماهری باشد.

ضرب المثلی ترکی هست که می گوید “اگر سخن گفتن نقره باشد، شنیدن طلاست”

در یک ارتباط واقعی در محیط آموزش همیشه مدرس سوالات هوشمندانه ای می پرسد و سپس فعالانه، با دقت و همدلانه به پاسخ گوش می دهد. هر زمان یک مدرس یا مربی چنین مهارتی را در خود تقویت کند بایستی منتظر درخشش بیشتر باشد.

 

آنهایی که می دانند انجام می دهند و آنهایی که می فهمند تدریس می کنند    آریستول

مدرسانی که شنونده خوبی هستند و بدقت گفتار و رفتار یادگیرندگان را مشاهده میکنند درک بیشتر و بهتری را بدست میآورند و پاسخ بهتری خواهند داد. هر چه شما دقیق تر و صبورانه تر بشنوید و مشاهده کنید به همان نسبت می توانید استرس ها و ناتوانی های یادگیرندگان را بهتر درک کنید و به آنها کمک کنید تا به سطح قابل قبولی از اعتماد به نفس برسند.

مشاهده کردن ابزار بی نهایت قدرتمندی است که به مدرس اجازه میدهد دست از تک گویی بردارد، اندکی بیشتر صبر کند، با دقت و موشکافانه مشاهده کند، یادداشت برداری ذهنی یا کاغذی داشته باشد، تجزیه و تحلیل درستی از رفتار یادگیرنده داشته باشد و در نهایت رفتار اصلاحی بهتری را طرح ریزی کند.

 

۳- مدرس حرفه ای تمرکز زیادی بر روی همکاری کردن دارد

کار کردن در محیط های آموزشی بدین معناست که شما مجبور نیستی تنهایی کار کنی. از افراد فوق حرفه ای تا دستیار معلمین و مدیران و کادر اجرایی همه و همه در تلاش برای بالا بردن کمیت و کیفیت آموزشی هستند و شما بعنوان یک مدرس حرفه ای بایستی تلاش کنی تا از تمام این ظرفیت ها استفاده کنید.

اگر مدیریت یعنی هنر هماهنگ سازی اجزای مختلف با یکدیگر در نتیجه مدرس ماهر کسی است که قادر است تمام منابع بالا را با یکدیگر هماهنگ کرده و در اثر هارمونی ایجاد شده به حداکثر بازدهی رسید. تجربیات ما نشان داد که مدرس خوب بایستی یک بازیگر و شومن قهار باشد که بتواند در زمان ها و مکان های مختلف نقش های گوناگونی را ایفا کند. یک مدرس بایستی هم قدرت برقراری ارتباط بالایی داشته باشد، هم مشاور توانمندی باشد، هم همکار خوبی برای یادگیرندگان باشد و علاوه بر این بایستی همانند یک رهبر ارکستر تمام ارکان آموزشی را با یکدیگر هماهنگ سازد تا نتیجه این هماهنگی یک اجرای زیبا و دلنشین از کنسرت مورد نظر باشد.

برای مثال اگر شما فردی را در محیط آموزشی خود دارید که نسبت به شیوه های آموزشی شما انتقاد دارد بهتر است که روحیه همکاری را خود تقویت کنید و بدنبال روش های خلاقانه تری باشید و همزمان انعطاف پذیری  را در خود تقویت کنید.

تلاش میکنیم شرایطی فراهم شود که مدرسان حرفه ای بتوانند با یکدیگر مرتبط شوند و از یکدیگر بیشتر بیاموزند.

 

۴- مدرس حرفه ای بسیار انعطاف پذیر و انطباق پذیر است

13 مزیت آموزش آنلاین که باید بدانید

تدریس زمانی با بالاترین سطح از یادگیری همراه می شود که مدرس میتواند یک محیط برانگیزاننده را بوجود بیاورد که ضمن انیگزه دادن به یادگیرندگان بتوان به ایجاد حس رضایتمندی از یادگیری نیز رسید. برای دستیابی به این مهم لازم است که مدرسان بتوانند با توجه به شرایط یادگیرندگان، منابع آموزشی موجود، تغییر برنامه های درسی و تجهیزاتی که در اختیار دارند فرآیند اموزش را به خوبی انجام دهند.

بدون شک هر یک از مدرسان در حوزه های مختلف تجربیات گوناگونی از کمبود ها و تغییرات ناخواسته را تجربه کرده اند و تنها افرادی که انعطاف پذیر بودند توانستند سر بلند و موفق خارج شوند و به همان نسبت گرایش به آنها بیشتر شود. زیرا انتظار اینکه شرایط همیشه مطابق میل شما باشد اصلا انتظار بجایی نیست. شما بایستی یک مدیر بحران بسیار توانمند و قابل باشید؛ یعنی هم پیش بینی هر اتفاقی را در محیط آموزش کرده باشید و هم قابلیت انعطاف پذیری بالایی داشته باشید.

 

در طی سالهایی که بعنوان یک مدرس فعالیت میکنم بخوبی متوجه شده ام که هر لحطه بایستی آماده یک تغییر باشم

و الان بهتر میدانم که با حضور فن آوری در آموزش باید بالاترین آمادگی را برای تغییر و تطبیق با جدیدترین تغییرات داشته باشم

 

تغییر یک ضرورت است و یادگیری چگونه تغییر کردن و چگونه سازگاری ایجاد کردن مهمترین مهارتی است که مدرسان نیاز دارند

در واقع اینگونه است که انگشت شما باید روی دکمه شروع مجدد باشد و در بسیاری از مواقع ذهنیت ها، دیدگاه ها و پلن های قبلی خود را اندکی یا بصورت کامل تغییر دهید

 

مدرس حرفه ای

از نو شروع کن تا همیشه در حال بهتر شدن و رشد کردن باشی 

 

 

۵- مدرس حرفه ای قابلیت درگیر کردن یادگیرندگان در فرآیند اموزشی را دارد

قابلیت مدرس برای مشارکت دادن یادگیرندگان در فرآیندهای آموزشی نه تنها باعث یادگیری بهتر بلکه باعث بلکه موفق تر شدن شما می شود و می توانیدبه چشم انداز مطلوب خود دست یابید. شاید تنها جایی که موفقیت شما به یادگیرندگان وابسته باشد همینجاست که باید یادگیرندگان فعالی داشته باشید که در فرآیندهای آموزشی کاملا درگیر باشند.

برای مثال مربی مهد کودک بایستی در کف اطاق با کودکان به انجام آموزش ها بپردازد و برای معلمان نیز متناسب با سطح دانش آموزان این کار رخ دهد. معلم دبیرستان کسی است که بایستی از چهارچوب ها خارج شود و جو شاد و یادگیرنده ای را برای دانش آموزان فراهم نماید و این مورد در دانشگاه ها بایستی توام با صمیمیت و جدیت باشد تا به اهداف از پیش تعیین شده دست یافت.

مدرسان و مربیان حرفه ای محیط امنی را برای یادگیری فراهم می نمایند تا در این محیط درک متقابل رخ دهد و همزمان ارتباط خوبی برقرار شود

 

۶- مدرس حرفه ای مهارت بالایی در همدلی دارد

نکته مهم در درگیر کردن یادگیرندگان در فرآیندهای آموزشی این ست که هر فرد بعنوان یک شخص کامل در نظر گرفته شود و با در نظر گرفتن منحصر بفرد بودن او و پیش زمینه های فرهنگی و تربیتی با وی رفتار شود.

بهتر است لحظه ای بیشتر برای هر یادگیرنده توقف کنیم و بیاندیشیم که چه مسیری را در زندگی تا به اینجا طی کرده است و از کجا آمده و به کجا خواهد رفت و در طی این مسیر چه بر وی گذشته است.

بعنوان یک حرفه ای بایستی مشاهده گر، آگاه، اهل همدلی باشیم و همیشه دیدگاه مثبتی داشته باشیم

تحقیقات زیادی نشان داده اند که همدلی کردن با یادگیرندگان نه تنها باعث برقراری ارتباط قدرتمند می شود بلکه تاثیر شگرفی بر یادگیری انان دارد

و من دانشجوهای زیادی دارم که از یک درس متنفر بوده و یا علاقه ای به مطالعه آن ندارند و یا در آن درس عملکرد ضعیفی دارند چون در جایگاهی نتوانستند با معلم خود ارتباط سازنده ای را برقرار کنند؛  و اگر واضح تر بگویم اینکه معلمین نتواسنته اند ارتباط خوب و موثری با یادگیرندگان خود برقرار کنند و به همین خاطر افراد هیچ علاقه ای به برخی از دروس ندارند.

حال به افرادی فکر کنید که اصلا علاقه ای به کل فرآیند تحصیل ندارند چون سیستم آموزشی متشکل از معلمان م مدیران نتوانستند وی را جذب کنند و با عدم همدلی و درک متقابل باعث فراری شدن وی از کل تحصیل شده اند.

 

۷- مدرس حرفه ای اصول دوستی را رعایت میکند و در دسترس است

از آنجائیکه اصلی ترین هدف مدرسان آموزش دادن است در نتیجه بایستی در دسترس نیز باشند. اگر رفتار معلم دوستانه و صمیمانه نباشد و یادگیرندگان شهامت کافی برای سوال پرسیدن را نداشته باشند و نتوانند براحتی با وی صحبت کنند آنگاه باید منتظر نتایج آموزشی نامطلوبی باشیم.

یک مدرس یا مربی خشک، بی ادب، پرخاشگر یا بی تفاوت، همه چیز دان و دست نیافتنی در کلاس کسی است که زیاد در این حرفه دوام نخواهد آورد

اگر یادگیرندگان احساس کنند که مدرس یا مربی دشمن آنهاست بدون شک یادگیری آنها کاهش خواهد یافت

بهترین مدرسان یا مربیان کسانی هستند که باز، خوش رفتار و پذیرا و در نهایت دست یافتنی هستند.

 

۸- مدرس حرفه ای آگاهانه صبر می کند

از استادم در دانشگاه شنیدم که گفت موفقیت ۵ مرحله دارد:

۱- صبر

۲- صبر

۳- صبر

۴- صبر

۵- صبر

این فرمول همه چیز برای موفقیت نیست ولی بدون شک اهمیت صبر آگاهانه را نمایان می سازد. در اوایل تدریس که بعنوان یک مدرس تازه کار وارد محیط های آموزشی می شدم بسیار تلاش میکردم که به هر شکلی که شده فراگیران را در مدت زمان تعیین شده توسط خودم یا سیستم آموزشی به موفقیت و نقطه مطلوب برسانم و اعتراف میکنم که چه بسا چند موردی پیش آمده که نتیجه عکس گرفتم و فرد مورد نظر کلا عطای یادگیری را به لقایش بخشید.

در همین دوران استاد بزرگواری به من یاداوری نمود که آزمون خطا کردن راه مناسبی برای یادگیری بعنوان یک مدرس نیست چون هم نیروی من را تلف میکند و هم اینکه باعث آسیب های گوناگون به یادگیرندگان می شود چه بسا آسیب هایی که جبران ناپذیر هستند. به همین دلیل دوره های روش تدریس حرفه ای، تکنولوژی آموزش و روانشناسی آموزش را در دانشگاه و موسسات معتبر داخلی و خارجی گذراندم و تازه فهمیدم که من هیچ نمی دانستم و تصور من این بود که می دانم.

همین انگیزه ای شد که حتی پایان نامه مقطع کارنشاسی ارشد و تز دکتری حرفه ای را در حوزه  رشد مدرسان Teacher Development  و رشد حرفه ای مدرسان Teacher Professional Development کار کنم و اصلی ترین دلیل انتخاب چنین موضوعاتی این بود که خودم یاد بگیرم و رشد کنم.

در این مسیر به نکته بسیار مهمی رسیدم که عجله کردن در فرآیند آموزش و فشار آوردن نتیجه عکس خواهد داد ولی صبر کردن ان هم از نوع آگاهانه ما را به مقصد میرساند.

صبر آگاهانه صبری است که برخواسته از دانش کافی و تجربه های عالی است به شما کمک میکند بدانید چه اتفاقی در ارتباط بین شما و یادگیرندگان و همچنین در ذهن انها در حال رخ دادن است. با برخورداری از چنین دانش و مهارتی میتوانید کنش و واکنش مناسبی را بروز دهید و باعث ایجاد یادگیری در آنها شوید.

 

۹- مدرس حرفه ای بدنبال ایجاد مهارت در یادگیرندگان است

اصلی ترین نقش های یک معلم

شاخص ترین مدرسان افرادی هستند که علاوه بر افزایش دانش افراد، دنبال ایجاد مهارت جدید و یا افزایش مهارت های فراگیران هستند.

یکی از موثرترین اقداماتی که مدرسان می توانند انجام دهند این است که  تجارب زیادی را به یادگیرندگان منتقل کنند.

همکاری در اجرای موارد کلاسی کمک بسیاری زیادی به افزایش تجربه یادگیرندگان میکند، پس لازم است که مدرسان خودشان در اکثر مواقع در وسط جریان یادگیری و تجربه کردن قرار داشته باشند و صرفا از دور نگاه نکنند.

موراد بسیاری زیادی را مشاهده کردیم که مدرس از تدریس خود بسیاری لذت میبرد ولی سوال کلیدی این است که آیا یادگیرندگان نیز از یادگیری لذت میبرند؟

تبدیل کردن فرآیند آموزش به یک مسیر لذت بخش باعث ایجاد حس یادگیری و علاقمندی به یادگیری بیشتر می شود و اگر زمینه ای فراهم کنیم که یادگیرندگان بفهمند قادر هستند تا از دانش و یادگرفته هایشان استفاده کنند و کاری را انجام دهند بدون شک انگیزه آنان برای یادگیری بیشتر می شود.

 

۱۰-مدرس حرفه ای بهترین عملکرد خود در بکار میگیرد

راجر یکی از معروفترین نظریه پردازان در دنیای آموزش که کتاب اصول تدریس و کتاب های بسیاری زیادی را نوشته است بر این باور است که اشتیاق و تمایل انسانها به یادگرفتن و سپس به اشتراک گذاشتن این یادگیری با دیگران یکی از مهمتری و ارزشمندترین کیفیت هایی است که هر فرد می یتواند در زندگی داشته باشد و این ارزشمندی را میتوان در دنیای مدرسی و مربیگری یافت نمود.

تدریس نیازمند هوشمندی خاصی است که مدرسان بایستی موارد زیادی را تجربه کنند تا بدانند کدام روش در محیط آموزشی بهترین دستاورد را برای شما خواهد داشت.

پرابهو در سال ۱۹۹۹ در مقاله ای تحت عنوان ” هیچ روشی بهترین نیست” بر این اصل صحه گذاشت که مدرسان بایستی منبعی غنی از روش ها و تکنیک ها باشند و تناسب با محیط آموزشی تکنیک های کاربردی لازم را بکار گیرند. رسیدن به این منبع غنی از تکنیک ها و روش های آموزش نیازمند علاقمندی به یادگیری و تجربه کردن است. حرکت در چنین مسیری باعث می شود که فرد از یک معلم تازه کار به یک فرد حرفه ای تبدیل شود.

تاکید اصلی ما در دوره  استاد مربی حرفه ای که با هدف پرورش مدرسان و مربیان حرفه ای برگزار می شود این است که افراد فکر کنند و در این زمینه به چالش کشیده شوند.

فکر کنند که سهم آنها در دنیای آموزش چیست

فکر کنند که چکونه میتوان از تکنولوژِ استفاده بهینه تری در محیط های آموزشی داشت

فکر کنند که چگونه میتوانند تحربیات و دانش خودشان را بکار گیرند تا منجر به تغییرات بزرگ شوند

فکر کنند که چگونه میتوانند در فرآیند تدریس به بالاترین سطح از شفافیت در عملکرد برسند

 

۱۱- مدرس حرفه ای به یادگیری مادام العمر معتقد است

انجام ندادن ۶ فعالیت باعث می شود که در آینده فاجعه ای در زندگی شما رخ دهد که یکی از این موارد توقف یادگیری بعد از اتمام تحصیلات دانشگاهی است. با یادآوری همون حمله همیشگی که  “جهان داره تغییر میکنه ” تاکید میکنم که با سرعت سرسام آوری که امروزه در ظهور فن آوری مشاهده میکنیم و با ورود گسترده فن آوری در محیط های آموزشی زمان آن رسیده که بخشی از درآمدمان را صرف یادگیری بیشتر کنیم و این فرآیند را تا پایان عمرمان ادامه دهیم.

میدانیم که همه چیز را همگان دانند و عمر ما زمان کافی جهت یادگیری همه چیز را در اختیار ما قرار نمی دهد پس در وهله اول لازم است که از یافته ها و یادگرفته های دیگران نهایت استفاده را ببریم و در ادامه نیز خودمان منبعی باشیم برای یادگیری دیگران.

 

اگر در حوزه تخصصی خود دائما در حال یادگیری باشید، روش های ارتباطی جدید و بروز را فرا بگیرید و همچنین روش های بکارگیری تکنولوژی در آموزش را فرا بگیرید باید انتظار موفقیت بیشتر را نیز داشته باشید چون امروز بسیاری از مدیران سیستم های اموزشی بدنبال جذب چنین مدرسانی هستند و مهمتر از همه اینکه دانش آموزان و دانشجویان اشتیاق زیادی به آموزش دیدن توسط چنین مدرسان و مربیانی نشان می دهند.

به حوزه مورد علاقه خودت بچسب و اشتیاق زیادی برای یادگیری داشته باش

نسبت به یادگیری ذهن بازی داشته باش و نگو که هر چه لازم است را یاد گرفته ای

 

مدرس حرفه ای

 

۱۲- مدرس حرفه ای مهارت بالایی در آماده سازی محتوی و سازماندهی دارد

مهم نیست که میزان دانش شما چقدر است اگر مهارت طراحی، آماده سازی و سازماندهی محتوی را نداشته باشید. مدرسان حرفه ای زمان زیادی را در خارج از کلاس صرف طراحی آموزشی می کنند تا در مسیر رشد حرفه ای قرار بگیرند و همیشه بدنبال روش های جدید و تازه برای آموزش به یادگیرندگان هستند.

 

بر اساس دستمزدت در محیط آموزشی کار نکن، بر اساس میزان علاقه و اشتیاقت به رشد حرفه ای کار کن       

 

بهترین ها در محیط اموزش مهارت های از قبیل طراحی محتوی، تهیه طرح درس، سخنرانی، تمرین دادن و آزمون سازی و بازخورد گیری را دارند.

دانما در حال مطالعه روش های نوین تدریس و روش های افزایش و تسهیل میزان یادگیری هستند.

آنها بگونه ای طراحی آموزشی انجام میدهند که باعث افزایش سطح عملکرد یادگیرندگان، افزایش میزان یادگیری و بالا رفتن علاقمندی در آنها می شوند.

 

مدرس و مربی حرفه ای سرنوشت افراد را تغییر می دهد و این تغییر هرگز متوقف نمی شود         هنری آدامز

 

 

۱۳- مدرس حرفعه ای توانایی ایجاد یک جامعه پویا را دارد

مدرسان و مربیان حرفه ای بخوبی به اهمیت ساختن محیطی مشارکتی و حمایتی در آموزش آگاه هستند. علاوه بر اینکه محیطی سرشار از احترام به مدرس و مربی را فراهم میکنند می توانند نوعی احترام متقابل بین یادگیرندگان را نیز فراهم کنند. آنها می دانند چگونه وظایف را به گیرندگان محول کنند تا هر فردذی حداکثر مشارکت را در فرآیند آموزشی داشته باشد.

زمینه ای را فراهم میکند که هر یادگیرنده احساس کند بخشی از یک جامعه بزرگتر می باشد و برای اعضای جامعه محترم می باشد.

محیط آموزشی برای انها شبیه یک جامعه کوچکی است که هر فرد بایستی نقش خودش را ایفا کند.

 

۱۴- مدرس حرفه ای جایگاه بالایی برای همگان متصور است

تحقیقات بخوبی نشان داده است که میزان توقع مدرس و مربی از شاگردان تاثیر قابل توجهی بر روی دستاوردهای آنان دارد.

مدرسان حرفه ای همیشه بالاترین انتظارات ممکن را از شاگردان خود دارند بگونه ای که هم چالش برانگیز باشد و هم واقعی

واقعی بودن با توجه به عواملی از قبیل میزان مهارت مدرس و مربی در رساندن شاگردان به آن جایگاه، میزان علاقمندی یادگیرندگان، شرایط حداقلی که هر فردی باید داشته باشد همانند شرایط فیزیکی و ارزشمند بودن ان جایگاه معنا می شود

حال این بدان معنا نیست که برای تمام یادگیرندگان بایستی یک استاندارد تعریف شود بلکه هر فرد ظرفیت ها و توانایی های منحصر ب فرد خودش را دارد و باید با توجه به ابعاد فیزیکی، ذهنی، روانی و معنوی فرد تعیین شود.

 

Teacher professionalism 

 

[gravityform id=”10″ title=”true” description=”true”]

 

 

 

 

 

معنای زندگی برای تو این است که بزرگترین هدیه ات را دریافت کنی 

          و هدف زندگی این است که آن را به دیگران هدیه دهی 

 

دیدگاه‌ها ۲
2
0
لطفا نظراتتان را کامنت کنید x