۱۳ مزیت آموزش آنلاین که باید بدانید

آموزش آنلاین

 

دنیای شگفت انگیز آموزش آنلاین Online Education را بهتر بشناسیم 

 

چرا آموزش آنلاین

یادمه سال ۹۰ که در مقطع فوق لیسانس رشته آموزش وارد دانشگاه شدم درسی بنام روش های آموزش و تدریس عملی داشتیم و مدرس این دوره دکتر رحمانی عزیز و ارجمند از دانشگاه منچستر بود که در بدو ورود به کلاس گفت بزودی آموزش آنلاین و تکنولوژی در سرتاسر دنیا همه گیر میشه و به یک بخش عادی و پرطرفدار صنعت آموزش تبدیل میشه

با شنیدن این موضوع ۲ نفر از همکلاسی های من نسبت به این موضوع واکنش دفاعی نشان دادند و به طرفداری و جانبداری از آموزش فیزیکی یا همان آموزش چهره به چهره و فردی پرداختند و من هم دیدگاه میانه ای داشتم که معتقد بودم آموزش آنلاین از طریق تکنولوژِی که فاقد ارتباط چهره به چهره باشه خیلی مصنوعی و عجیبه و انگار یه چیزهایی رو کم داره.

وقتی یادمه همان زمان در بسیاری از کشورهای اطراف ما آموزش آنلاین به یک بخش پذیرفته شده و جدایی ناپذیر صنعت آموزش تبدیل شده بود و به همین دلیل بیشتر ترغیب شدم که در موردش بدانم و یاد بگیرم و به همین خاطر با علاقه زیادی به کاربرد مبحث تکنولوژی در آموزش پرداختم که ما حصل این یافته ها و تجربه ها را در ادامه با شما به اشتراک میگذارم

 

شنیدن مکرر واژه آنلاین در عصر اینترنت و کامپیوتر های شخصی به فرآیندی کاملا رایج تبدیل شده است و موجب تغییرات گسترده ای در مفاهیم قبلی آموزش و یادگیری شده است. اگر از آن دسته از افراد هستید که همچنان نسبت به آموزش آنلاین حالت دفاعی دارید و معتقدید که حذف عنصر انسانی از آموزش بهیچ وجه خوشایند نیست و یا علاقمند به دانستن بیشتر هستید این مقاله را با دقت مطالعه کنید و بهش فکر کنید زیرا اینترنت به ابزار قدرتمندی برای انتقال موارد آموزشی و ارزیابی تبدیل شده است که برای شرکت در دوره ها، گرفتن مدرک تحصیلی و یا مدرک مهارت بکار میرود.

 

آموزش آنلاین چیست؟

کسب دانش از طریق اینترنت را آموزش آنلاین می نامند برای مثال خواندن یک مقاله نوشتاری در مورد ساخت آکواریوم را نمی توان آموزش آنلاین نامید ولی شرکت در دوره ویدئویی برای یادگیری مهارت ساخت آکواریوم را آموزش آنلاین می نامند؛ زیرا در حالت اول به انتخاب خودتان مقاله ای را انتخاب کردید و مطالعه نمودید ولی در حالت دوم سرفصل های آموزشی از قبل انتخاب، طرح ریزی آموزشی صورت گرفت و سپس در قالب یک طرح درسی توسط یک معلم یا مدرس به شما ارائه شد.

باید بدانیم که با پیشرفت فن آوری و همچنین صنعت آموزش و روانشناسی، تغییرات زیادی نیز در حوزه آموزش آنلاین رخ داد که طبیعی و حتمی است و باعث بوجود آمدن فرمت های متنوعی از آموزش و یادگیری شد.

بعضی از آموزش ها کاملا آنلاین و در لحظه ارائه شده و در همان لحظه میزان یادگیری شما ارزیابی می شود

برخی دیگر به صورت آموزش از راه دور می باشد و شما از طریق اینترنت و لپ تاپ وارد کلاس درس می شوید و مدرس نیز توسط لپ تاپ شخصی به شما آموزش می دهد

در موارد دیگر دوره های آموزشی ترکیبی از آموزش و تحقیق می باشد که توسط معلم آموزش داده می شود و دانشجویان بایستی تحقیقات لازم را انجام دهند.

گاهی تدریس شامل ویدئویی است که از قبل ضبط شده و در دسترس دانشجویان قرار داده می شود و آنها قادر خواهند بود خودشان برای استفاده از دوره در زمان مناسب برنامه ریزی کنند؛ این شیوه برای افرادی مناسب است که به دلیل مشغله ها و مسئولیت های زیاد شغلی زمان کافی و یا امکان حضور فیزیکی در کلاس درس را ندارند و در عین حال نبایستی هم از یادگیری محروم شوند.

 

از نقطه نظر مردم عادی ایده آموزش آنلاین به ظهور اینترنت و فن آوری آموزش برمیگردد ولی موضوع به مدتها پیش تر برمی گردد. در دهه اول ۱۷۰۰ مطالب و موارد درسی توسط مدرس برای دانشجویان فرستاده میشد و دانشجویان نیز در پاسخ مطالب درسی و تمارین و تکالیف را برای مدرس دوره میفرستادند تا مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.

 

مزیت های قابل توجه آموزش آنلاین

چه بخواهیم و چه نخواهیم آموزش آنلاین مزایای بسیاری زیادی دارد که بسیاری از این مزایا مشخص می باشد و بسیاری دیگر شما را غافلگیر می کنند

 

۱- پرداخت هزینه های بسیار کمتر 

در آموزش حضوری بایستی هزینه دانشگاه، هزینه خوابگاه، هزینه رفت و آمد، هزینه خوراک و استهلاک پوشاک، رفتن به رستوران و کافی شاپ، هزینه های بالا برای خرید لوازم آموزشی و هزینه های پیش بینی نشده را تحمل کنید، به همین خاطر است که بسیاری از دانشجویان مجبور می شوند برای پرداخت هزینه های آموزش و یادگیری وام بگیرند. در حالیکه با بهره مندی از آموزش آنلاین شما تنها بایستی شهریه دانشگاه را بپردازید و در زمینه مصحولات و دوره های مهارت محور نیز تنها هزینه ای که متحمل می شوید هزینه تهیه محصول است که به نسبت بسیار بسیار کمتر از هزینه های فیزیکی می باشد.

”  در آموزش آنلاین شما پولتان را آنجائی هزینه می کنید که باید هزینه کنید  “

 

۲- سختی و شدت کمتر 

حضور به موقع در کلاس درس یا سمینار، نشستن طولانی مدت و بی وقفه در رویداد آموزشی، حضور در کلاس های دیگر بلافاصله بعد از کلاس قبلی، حضور طولانی مدت تر در محوطه دانشگاه یا آموزشگاه باعث می شود که روز سخت و خسته کننده ای داشته باشید. بعد از این نوبت به حضور در منزل و انجام تکالیف میرسد که مجددا فردا و یا در روزهای بعد بایستی این فرآیندها را تکرار کنید. همه این موارد می توانند شما را خسته و کلافه کنند و در دراز مدت باعث دلسردی و خستگی شما شوند.

اصلی ترین نقش های یک معلم

در حالیکه در آموزش آنلاین شما می توانید تمام این کارها را با زمان بندی خودتان انجام دهید و بعد از هر ۴۰ دقیقه که مغز شما خسته شده و سطح انرژی مغزتان کاهش پیدا میکند استراحت کرده و در زمان مناسب به ادامه آموزش بپردازید

”   اینها همه به معنای فشار و شدت کمتر و یادگیری بهینه تر می باشد  “

 

۳- حضور ساده تر و راحت تر 

اگر در شهری زندگی میکنید که دائما برف یا باران می آید و یا مثل شهرهای جنوبی هوا بسیار گرم است، به خوبی متوجه سختی های رفتن به کلاس در هنگام طوفان باران و برف هستید. در صورتیکه در کلاس های آنلاین براحتی میتوانید با باز کردن و روشن کردن کامپیوتر خود وارد کلاس شوید و در حین کلاس نوشیدنی مورد علاقه خودتان را میل کرده و از راحتی و آسایشی که در حین آموزش دارید نهایت استفاده و لذت را ببرید بشرط آنکه این فضا شما را به سمت تنبلی سوق ندهد. شما حتی این امکان را دارید که در اثر خستگی یا عدم تمرکز و حضور یک فرد غریبه فرآیند آموزش را متوقف کنید به مهمان خود برسید و سپس با تمرکز بالا به محل آموزش بازگردید.

 

۴- میتوانید زمان بندی کردن و منظم بودن را تمرین کنید 

هر انسانی خودش می تواند بهترین ناظر بر رفتار و انتخاب هایش باشد. اگر مهارت نظم و برنامه ریزی را آموزش ببنید قادر خواهید بود که در آموزش آنلاین به بالاترین میزان بهره وری دست یابید. منظم بودن و با برنامه عمل کردن عامل بسیار مهمی در آموزش آنلاین می باشد؛ زیرا هیچ ناظری برای انگیزه دادن و نظارت بر شما وجود ندار. همچنین هیچ یک از همکلاسی ها به شما برای یادآوری تکالیف زنگ نخواهد زد. تنبل بودن و نداشتن عملکرد منظم باعث می شود که از دوره جا بمانید و مهمتر از همه اینکه نتوانید در کار خود موفق شوید.

اگر بتوانید در این زمینه آموزش آنلاین عملکرد مناسبی در برقراری نظم داشته باشید بدون شک میتوانید این مهارت و توانایی را به بخش های دیگر زندگی خودتان از جمله ورزش کردن، ساعت خواب، روابط فردی و اجتماعی و مسئولیت های شغلی منتقل کنید.

 

۵- دسترسی آسانتر و بیشتر به مدرس دوره 

مسلما در این روش آموزشی شما فاصله فیزیکی زیادی با مدرس دوره دارید ولی در نقطه مقابل میتوانید دسترسی بهتری داشته باشید. در کلاس درس فیزیکی سوال پرسیدن یا امکان پذیر نیست یا اینکه بلافاصله جواب داده نمی شود یا اینکه بایستی صبر کنید تا معلم در زمان مناسب به شما پاسخ دهد ولی در دوره های آنلاین شما میتوانید از طریق چت کردن و ایمیل فرستادن به صورت خصوصی تری با مدرس دوره ارتباط بگیرید و هیچگونه نگرانی بابت اتمام زمان کلاس و دریافت نکردن سوال خودتان ندارید.

”  در آموزش آنلاین شما میتوانید توجه بیشتری را زا استاد و مدرس دوره دریافت کنید بشرط اینکه پرسشگر باشید   “

 

۶- مکان آموزش، مکان، مکان 

با در نظر گرفتن فاکتور مکان و ظرفیت پذیرش در دانشگاه ها، مدارس و دوره های آموزشی، همه کس نمی توانند در هر جایی که علاقمند هستند آموزش ببینند. اگر شما اهل شیراز هستید و قصد دارید در دوره ای در تهران شرکت کنید بایستی هزینه های زیادی را پرداخت کنید و سختی های زیادی را بایت مکان تحمل کنید. ولی آموزش آنلاین این امکان را به شما می دهد که بابت مکان نگران نباشید. شما میتوانید در حال مسافرت و یا هر فعالیت دیگری باشید ولی در دوره آنلاین مورد نظرتان شرکت کنید و محدود به مکان نباشید.

”    در قید و بند مکان و زمان نبودن یکی از مهمترین مزیت های آموزش آنلاین است   “

 

۷- راحتی با پیژامه در منزل 

باید بپذیریم که جهان داره تغییر میکنه و ارزش ها واصول گذشته زندگی دیگر مثل قبل مهم و کاربردی نیستند و ما نیازمند بکارگیری روش ها و اصول جدیدی برای زندگی کردن هستیم. شما میتوانید در منزل و یا پیژامه مشغول آموزش دیدن شوید یا میتوانید بر روی یک صندلی یا مبل راحت قرار بگیرید و به ویدئو آموزشی نگاه کنید و حتی یک موسیقی ملایم و بی کلام را گوش داده و از فعال کردن بخش ناخودآگاه مغزتان نیز لذت ببرید.

 

۸- عدم محدودیت زمان و مکان برای پیش نیازها 

تصور کنید بایستی در دوره ای شرکت کنید و این دوره نیازمند گذراندن پیش نیازهایی است که در این ترم  در دانشگاه و یا دوره شما ارائه نمی گردد در این صورت شما بایستی ۶ ماه تا یکسال صبر کنید و زمان زیادی را از دست خواهید داد. در حالیکه در دوره های آنلاین میتوانید بسرعت پیش نیازی را که خود بصورت انلاین ارائه می شود را دریافت کتید و با سرعت هرچه تمام تر در دوره اصلی خودتان شرکت کنید.

 

۹- داشتن گزینه های فراوان 

مهم نیست که دوره مورد علاقه شما چیست، مهم این است که همچنین دوره هایی در دسترس شما قرار دارند و میتوانید دوره آنلاین مورد علاقه خودتان را انتخاب کنید. شما حتی میتوانید کیفیت های مختلفی از یک دوره را بررسی و در نهایت گزینه مورد نظر خودتان را انتخاب کنید. یادآوری میکنیم که این سرفصل ها و دوره های آموزشی بصورت منظم بروز رسانی می شوند و شما میتوانید بروز ترین مطالب را دریافت کنید.

10 روش تفکر بر عملکرد در تدریس

”  اینکه محکوم به انتخاب تنها گزینه موجود نیستید بسیار ارزشمند و سرنوشت ساز است  “

 

۱۰- تمرکز بالاتر در زمان آموزش 

همیشه اینطور بوده که تمرکز کردن در کلاس بخاطر وجود عوامل منحرف کننده گوناگون بسیار سخت تر می باشد. گاهی وقت ها شما خسته و یا گرسنه هستید، گاهی افراد حاضر در کلاس زمینه ساز حواس پرتی شما می شوند، گاهی بدلیل عدم خواب کافی در شب قبل تمرکز کامل را ندارید. تحقیقات فراوانی ثابت کرده اند که مطالعه کردن و یا آموزش دیدن در فضاهای شلوغ تا حد قابل توجهی میزان تمرکز را کاهش می دهد.

در حالیکه در کلاس های آنلاین داشتن تمرکز بسیاری ساده تر و انتخابی تر است؛ شما میتوانید خودتان را محدود به فضایی کنید که صرفا برای آموزش دیدن از آن استفاده می کنید. اگر محیط اطراف شما شلوغ باشد میتوانید از هدفون استفاده کنید و اگر محیطی از نظر گرما و سرما و عوامل دیگر نامناسب باشد میتوانید یا شرایط را برای خودتان فراهم کنید یا اینکه محیط دیگری را انتخاب کنید. و از آنجائیکه برقراری ارتباط و تعامل با دیگران بصورت آنلاین صورت میپذیرد حواس شما کمتر پرت خواهد شد؛ ولی در فضاهای شلوغ بسیار پیش آمده است که نظر افراد حاضر در محیط با یکدیگر بسیار فرق می کند پس شما نمی توانید براحتی به خواسته خودتان برسید.

 

۱۱- میتوانید همزمان شغل خودتان را هم حفظ کنید 

گاهی حضور در دوره های حضوری و فیزیکی در مدارس، دانشگاه ها و موسسات نیازمند این است که شغل خودتان را رها کنید تا بتوانید در آن محل در زمان مناسب حضور داشته باشید. گاهی رها کردن یک شغل به دلیل قطع منابع مالی برای شما بسیار پر هزینه و ریسکی می باشد و گاهی نیز امکانپذیر نیست.

در آموزش آنلاین مجبور نیستید که در زمان و مکان خاصی حضور داشته باشید پس میتوانید با خیال راحت و با حداکثر کارایی به انجام وظایف شغلی تان بپردازید و سپس با ارامش خیال به سراغ مشاهده ویدئوی آموزشی دوره بروید. حتی میتوانید از تعطیلات مختلفی که پیش می آید بعنوان زمان مناسبی برای آموزش دیدن استفاده کنید. درسته که اینکار سخته ولی برای کسانیکه قصد دارند شغلشان را حفظ کنند و همزمان نیز آموزش ببینند بهترین گزینه است.

 

۱۲- میتوانید فرآیند یادگیری را بخوبی مدیریت کنید 

در سیستم های آموزش فیزیکی شما بایستی تمام برنامه های زندگیتان را بر اساس زمان کلاس تان در مدرسه و یا دانشگاه یا موسسات تنظیم کنید و همیشه در این مورد تعارض های زیادی را بایستی تحمل کنید. برای مثال اگر زمان کلاس شما ساعت ۲ باشد بایستی زمان صرف نهار را به قبل از ۱ موکول کنید و در ساعت ۲ در کلاس حضور داشته باشید و شانس استراحت روزانه در بعد از ظهر را دست میدهید و اینها میتوانند باعث خستگی و عدم تمرکز شما شوند.

در حالیکه شما میتوانید فایل های آموزشی خودتان را هر موقعی از روز که مناسب تر است گوش کنید و حتی ماشین خودتان را به یک دانشگاه صوتی تبدیل کنید. میتوانید در کافی شاپ به کامنت ها پاسخ دهید. در واقع بهتر است تمرکز ما از اشتیاق به حضور در محیط های آموزش به سمت بالا بردن کیفیت یادگیری هدایت شود.

”   کیفیت یادگیری بسیاری مهمتر از علاقه برای یادگیری و صرفا حضور در محیط آموزش است   “

 

۱۳- یادگیری مهارت های کار با فن آوری

اگر برنامه شما استفاده از آموزش آنلاین است آنگاه لازم است که نحوه استفاده از فن آوری در آموزش را یاد بگیرید؛ بدانید که چطور بایستی متصل شوید، چطور دوره های دلخواهتان را بیابید، چطور آنها را دانلود کنید، چگونه با مدرس و دانشجویان دیگر تعامل داشته باشید، چگونه از مزایای ارتباط دیچیتال استفاده کنید.

شاید برای برخی از افراد این موضوع سخت و چالش برانگیز باشد ولی یادگیری این مهارت ها در عصر اطلاعات بسیاری واجب و ضروری است و پس از یادگیری مرحله لذت بردن از فن آوری است تا بتوانید با دیگران در یک راستا حرکت کنید و عقب نمانید.

تحقیقات اخیر نشان می دهد که:

مهمترین مهارت هایی که افراد در دنیای امروز فرصت یادگیری آن را از دست میدهند بکارگیری کامپیوتر و دانش فنی لازم در این زمینه است. از بین افرادی که در امریکا بدنبال شغل می گردند معادل ۳۳درصد فاقد مهارت های کامپیوتری هستند.

 

 

بایستی یادآوری کنیم که آموزش آنلاین برای همه مناسب نیست؛ عده ای از افراد بایستی در کلاس های حضوری شرکت کنند و از طریق دانشگاه ها و کالج های حضوری مدرک دلخوه خود را کسب کنند. این دو پدیده در کنار هم دنیا را زیباتر و زندگی را کاربردی تر می کنند و این شما هستید که تصمیم میگیرید بسته به شرایط پیش روی خودتان از کدام مسیر برای آموزش دیدن و آموزش دادن استفاده کنید.

برای مثال ما دوره ای را برگزار میکنیم به اسم استاد مربی حرفه ای که در طی ۹ ماه (۲۰۰ ساعت) آموزش حضوری و غیر حضوری افراد به مدرس و مربی های حرفه ای تبدیل می شوند و از آنجائیکه ضرورت این دوره حضور فیزیکی افراد و کوچ توسط مربی است لذا از مزیت آموزش آنلاین  و  آموزش فیزیکی بصورت همزمان استفاده می شود تا بیشترین پاسخگویی نسبت به خواسته های دانشجویان ارائه شود.

”   هیچ چیز بخودی خود خوب یا بد نیست و این شرایط و نحوه استفاده ما تعیین کننده مفید بودن یا مضر بودن آن است    “

 

 

حالا نوبت شماست که نظر خودتان را بنویسید

 

 

 

0 0 رای ها
کیفیت مقاله
کاربر
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده تمام دیدگاه ها
0
لطفا نظراتتان را کامنت کنید x
()
x