خودتو زندگی کن

خودتو زندگی کن

 

راز عظیم دستیابی به رسالتت در زندگی؛ خودتو زندگی کن

Live yourself

 

آیا تابحال در دوگانگی آنچه که تو میخواهی و آنچه که دیگران برای تو میخواهند گیر افتاده ای؟

آیا از اینکه بخواهی خود واقعی ات باشی و افکار واقعی ات را به زبان بیاری ترسیده ای؟

آیا به نظر و عقیده دیگران در مورد خودت بیش از حد اهمیت میدهی؟

 

با ما در این مقاله همراه شو تا در مورد مهمترین موضوعی که برای رشد شخصیت هر انسانی لازم است صحبت کنیم:

خودتو زندگی کن یعنی برای خودت زندگی کن نه برای دیگران

 

از همان کودکی بسیاری از انسانها یاد گرفته اند که برای جلب رضایت والدن و اطرافیان، دوستان، معلمان و در مقیاس بزرگتر جامعه زندگی کنیم. این حالت برگرفته از یکی از اساسی ترین نیازهای ما که همان نیاز به عشق و تعلق است می باشد که در هرم نیازهای مازلو مطرح شده است و از این منظر که این نیاز در انسان وجود دارد قابل درک می باشد،

 

ولی نهایتا ما بایستی یاد میگرفتیم یا یاد بگیریم که برای خودمان زندگی کنیم و عشق و رضایت و تایید شدن را از خودمان دریافت کنیم و به اعتماد به نفسی برسیم که هر انسانی آرزوی رسیدن به آن را دارد.

ما بایستی یاد میگرفتیم که “خودتو زندگی کن”

خودتو زندگی کن یعنی آنگونه زندگی کن که برای خودت آرزو داری نه آنگونه که دیگران برای تو آرزو دارند. اگر چنین اتفاقی بیفتد و هر انسانی بتواند خودش را زندگی کند بدون شک به آن زندگی حس تعلق خواهد داشت و به خودش و زندگی اش افتخار خواهد کرد.

دیگرانو زندگی کن یعنی تلاش کن تا دیگران از سبک زندگی تو راضی باشند، تلاش کن تا دیگران را در مورد مسائلی که فقط به تو ارتباط دارند راضی نگه داری، اینکه دائما در تلاش برای کسب رضایت آنان باشی. یعنی اهدافت را آنگونه که آنها میخواهتد و آنظور که انها میپسندند برنامه ریزی کنی.

کسی که برای دیگران زندگی میکند تلاش زیادی دارد تا به اشکال مختلف دیگران را تحت تاثیر قرار دهد، آنها را راضی نگه دارد و تایید آنها را دریافت کند.

در اینصورت شما نمیتوانید واقعیت های خودتان را بروز دهید و انسانی غیر واقعی خواهید بود. سوال مهمی که دارم این است که از کجا و با چند درصد اطمینان میدانید که مثل دیگران بودن و مثل دیگران رفتار کردن میتواند ضامن خوشبختی شما شود؟

شاید در بلند مدت و با پیروی از خواسته ها و الگوهای دیگران به نقطه مطلوب خود نرسید و نتوانید آنگونه باشید که میخواستید؛ در اینصورت چقدر از عمر ارزشمند شما تلف خواهد شد؟ آیا براحتی میتوانید به نقطه قبل از تقلید و تعظیم از دیگران بازگردید؟

انسانها عمدتا به این دلیل اینگونه رفتار میکنند که نگران تصور دیگران از خودشان هستند.

 

نکته ای را بایستی در اینجا شفاف سازی کنیم که جمله “برای خودت زندگی کن نه دیگران” بمعنای خودخواهانه زندگی کردن و اینکه فکر کنیم که نبایستی به دیگران کمک کنیم یا دیگران را مهم ندانیم، نیست.

بله بایستی یاد بگیریم که نیازهای خودمان را در اولویت قرار دهیم و انتخاب هایی را داشته باشیم که با ارزش های شما سازگار است نه ارزش های دیگران؛ کارها را یه این خاطر انجام دهید که که تصمیم و اراده شما بر انجام آنان است نه اینکه تحت تاثیر دیگران قصد انجام دارید.

اگر قصد و نیت شما برای کمک به دیگران برخواسته از خواست و نیت درونی شما و مطابق با خود واقعی شما است اینکار را انجام دهید؛ نه اینکه شما مجبور به انجام آن شده اید یا دیگران شما را ترغیب به انجام آن نموده اند.

برای مثال اگر شخصیت شما یک فرد حمایت گر است و از حمایت کردن دیگران لذت میبرید و قواعد و قوانین حمایت از دیگران را نیز میدانید، پس اینکار را انجام دهید ولی اگر حمایت کردن شما از دیگران باعث احساس نیاز بیشتر در شما شده و از برطرف کردن برخی از نیازهایتان باز می مانید و یا اینکه دچار سختی و رنجش می شوید هرگز اینکار را انچام ندهید.

خودتان را با گفتن این جمله توجیه نکنید که محبور بودم و چاره دیگری نداشتم و یا اینکه امیدوارم در آینده نتیجه عمل امروزم را ببینم. . .

 

امیدوارم؟ بر چه اساسی امیدواری؟

 

درک کنیم که زندگی ما در دستان خود ما قرار دارد یعنی تحت کنترل اراده و اختیار خود ما قرار دارد و اگر این قدرت را در اختیار دیگری قرار دهید آنگاه از خود واقعیتان دور می شوید.

 

۵ گام تا تحقق جمله خودتو زندگی کن

در ادامه ۵ گام مهم و اساسی را به شما معرفی میکنیم تا بتوانید برای خودتان زندگی کنید:

۱- خودتان را بشناسید تا بدانید چه میخواهید

در ابندا بدانید که عدم شناخت شما از خودتان و اینکه چه میخواهید باعث می شود ندانید که چه باید انجام دهید. ندای درونی شما نسبت به خودتان مثبت نیست و تجربیات کافی برای اینکه بدانید چه میخواهید ندارید لذا در نوعی سردرگمی و بی هدفی به سر میبرید و گاها در مقابل فشار ناشی از ندانستن و سردرگمی تسلیم شده و دست از اهداف و آرزوهای بزرگ خود می کشید و به روزمرگی روی می آورید.

مدیریت ذهن

شما نمیتوانید پیش بینی کنید که چه اتفاقاتی در آینده شما را خوشحال خواهد کرد زیرا مغز شما هر تچربه ای که دارد بر اساس گذشته است. در واقع هر آنچه که مغز از شما می داند برخواسته از تجربیات گذشته شما است؛ پس برای تمام آن چیزهایی که میتواند شما را خوشحال و خوشبخت کند نیاز به شناخت بیشتر و بهتر خودتان دارید و گرنه به ایده های محدودی میرسید که از قبل می دانستید.

دلیل اهمیت و ضرورت ازخارج شدن چهارچوب ها و ماجراجویی در زندگی همین است که به شما فرصت شناخت و اکتشاف میدهد، میتوانید انسانهای بیشتری را ببینید و در نتیجه ایده های جدیدتر و ناب تری را دریافت کنید. میتوانید بدنبال چستجوی تجارب جدید و دیدگاه هایی باشید که به شما کمک میکند تا دریچه ذهنتان را به روی دنیا گشوده و بفهمید چه چیزهای دیگری برای شما امکانپذیر است.

آنگاه میتوانید بخوبی تصمیم بگیرید که چگونه زندگی کنید

 

پس خودتو زندگی کن  . . .

 

۲- یاد بگیر چگونه خود واقعی ات باشی 

شما ندای درونی خاص خودتان را دارید، شخصیت خاص خودتان را دارید، سطح انرژی شما مخصوص خودتان است؛ اجازه دهید نشان داده شود.

فیلتر کردن خودتان یکی از ناامید کننده ترین کارهایی است که میتوانید انجام دهید و از آن نا امید کننده تر این است که بخاطر انسانهای اطرافتان خودتان را بر خلاف میلتان تغییر دهید. عمدتا هر انسانی بخاطر دفاع از خودش در مقابل قضاوت ها و برداشت های دیگران اقدام به فیلتر کردن و پنهان کردن خودش میکند.

به خودتان اجازه بدهید تا در جریان باشید و با خودتان و اطرافیانتان صادق و شفاف باشید

به ندای درونی ات گوش کن و با قلب و ذهنت ارتباط صحیحی برقرار کن و بدان این همان خود حقیقی تو است. از تمام آن چیزهایی که تو را خوشحال میکنند و یا تو را به هیجان می آورند استقبال کن و تا میتوانی کنجکاوانه زندگی کن حتی اگر غیر عادی بوده و عامه پسند نباشد. 

 

پس خودتو زندگی کن . . .

 

۳- استانداردهای خودت را تعیین کن 

استانداردها و نعاریف خودتان از شادی و موفقیت را داشته باشید. مشخص کنید که یک زندگی کامل از نظر شما چیست؟

نکته مهمی که بایستی شفاف سازی شود این است که ما باید از استانداردهای قانونی جامعه تبعیت کنیم و بسیاری از استانداردهای خودمان را در تطابق با آنها قرار دهیم ولی در موارد شخصی و فردی نیازی به تبعیت از استانداردهای یک انسان دیگر نداریم. قوانین بگونه ای وضع شده اند که ما انسانها بتوانیم در چهارچوب استانداردهای خودمان در جامعه و در میان انسانهای دیگر امنیت داشته باشیم ولی بدانیم که ما حق نداریم استانداردهای خودمان را فدای استانداردهای دیگران کنیم.

بایستی مشخص کنیم که چه ارزش هایی برای ما مهم هستند؛ صداقت، انسجام، وفاداری، مهربانی، شفقت، جدیت، قاطعیت، پشتکار و غیره.

مشخص کنیم که کدام حوزه های زندگی برای ما مهم هستند؟

به یاد داشته باشیم که تعادل کاملی بین تمام حوزه ها برقرار نخواهد شد و این شما هستید که بایستی تصمیم بگیرید کدام حوزه ها برای شمادر اولویت قرار دارند. ممکن است عده ای کار و شغلشان را به عنوان مهمترین بخش زندگی در نظر بگیرند و عده ای دیگر نیز ارتباطات عاطقی را در اولویت قرار دهند.

به نکته ای که در بالا گفته شد مجددا بیاندیشید و بدانید که قرار نیست همه مثل هم باشند.

هر فردی منحصر به فرد است و این شما هستی که تصمیم گیرنده ای.

 

دقت کنید که اگر استانداردهایتان را خیلی بالا در نظر بگیرید آنگاه شرمنده پتانسیل ها و ظرفیت هایتان خواهید شد و نمیتوانید به آن کیفیتی که بدنبالش هستید دست یابید.

اگر استانداردهایتان را خیلی بالا در نظر بگیرید آنگاه فشار و استرس زیادی را به خودتان تحمیل خواهید کرد و در نتیجه به رفاه و خوشبختی شما صدمه وارد خواهد شد.

اگر خودتان را خوب بشناسید و تلاش کنید به شناخت صحیحی از توانایی هایتان برسید آنگاه میتوانید توقعاتتان را نیز متناسب با آنها سطح بندی کنید. برای مثال اگر هدف شما کسب مقام اول المپیک در رشته زیمناستیک است ایتدا لازم است استاندارد واقعی شما کسب مقام اول در شهر خودتان باشد و سپس استاندارد بعدی شما کسب مقام اول استان و سپس کشوری و در نهایت مقام اول دنیا باشد.

حال متناسب با هر استاندارد همان اندازه و اندکی بیشتر تلاش کنید و تا زمانی که به آن استاندارد نرسیدید دست از تلاش برندارید. آنچه که نباید از آن غافل شد این است که هم باید برای استاندارد و هدف خود تلاش کنید و هم در عین حال از رفاه کافی برخوردار باشید.

بهتر است ما بدانیم که چطور از داشتن یک ماشین معمولی لذت ببریم تا در آینده نیز بتوانیم از داشتن یک ماشین لوکس لذت ببریم.

هدف جذاب و شگفت انگیری را برای خودتان در نظر بگیرید و مابقی عمرتان را تلاش کنید تا بدان برسید و سپس هدف ها و استانداردهای بعدی را تعیین کنید.

شادی حقیقی چیست و چطور میزان آن را افزایش دهیم

بهیچ وچه سعی نکنید استانداردها و نسخه هایی که دیگران برای خودشان تجویز کرده اند را برای خودتان بکار ببرید زیرا ممکن است روزی متوچه شوید که استاندارد کسی که از وی تبعیت کرده اید بهیچ وجه کاربردی و درست نبوده و تنها در ظاهر صحیح بنظر میرسیدند.

در اینجا میتوانم به بیتی از حضرت مولانا اشاره کنم که فرمودند:

در زمین دیگران خانه مکن         کار خود کن کار بیگانه مکن 

 

تبعیت از استانداردهای دیگران و نادیده گرفتن استانداردهای خودتان همانند ساختمان نسبتا زیبایی است که در زمین دیگران ساخته اید و دیر یا زود از شما گرفته خواهد شد و اصلا متعلق به شما نبوده و نیست.

 

پس خودتو زندگی کن . . .

 

 ۴- مطابق با استانداردها و خواسته هایت زندگی کن 

بعد از اینکه توانستید استانداردهای مناسبی را برای زندگی خود مشخص و تعین کنید، گام بعدی عمل بر اساس استانداردهایتان است.

یعنی زندگیتان را بر اساس تعاریف خودتان از شادی و موفقیت بسازید، به ارزش هایتان پایبند باشید و زمان و انرژی خودتان را بر روی حوزه های مهم و حیاتی زندگیتان متمرکز کنید.

هر زمان که اینگونه عمل کردید شروع به تایید خودتان خواهید کرد، خودتان را بیشتر دوست خواهید داشت و بسیار بیشتر از گذشته عاشق زندگیتان خواهید شد.

اینجا همانجائی است که شما برای خودتان زندگی میکنید و تایید درونی را دریافت خواهید کرد.

هر چه که بیشتر بر اساس استانداردهایتان رفتار کنید و تایید بیشتری دریافت کنید به همان نسبت نیاز کمتری به تایید دیگران دارید، پس چه دیگران به ارزش شما پی ببرند و چه ارزشمندی شما را تایید نکنند تفاوت چندانی برای شما ندارد.

 

پس خودتو زندگی کن . . .

 

۵- دائما در حال رشد باش

هنگامیکه برای خودتان زندگی میکنید مسئولیت کامل اعمال و و اکنش هایتان به اتفاقات زندگی را میپذیرید در حالیکه میتوانید به دنبال یافتن مقصر باشید.

در چنین شرایطی شما میتوانید دائما خودتان را تحت نظر داشته باشید و ناظر عملکردهایتان باشید و به همان نسبت اقدامات اصلاحی را بدرستی انجام دهید.

تفاوت بسیاری زیادی بین شیوه ای از زندگی که شما را مغرور و خودخواه میکند و شیوه ای که شما را خوشحال و خوشبخت میکند وجود دارد.

وقتی تمرکز شما بر روی شادی و شادکامی است در نتیجه میتوانید خطر بی توجهی به موارد مهم در زندگی را از بین ببرید؛ این موارد میتوانند شامل کارهایی باشند که بایستی انجام دهید و کارهایی که دوست دارید انجام دهید و یا مواردی که انجام آنها برای شما خوشایند نبوده و با سختی و مشکل همراه است ولی به رشد و پیشرفت شما کمک میکنند.

 

اگر احساس میکنید که نیازی به تغییر کردن یا بهتر شدن ندارید و دنیال رشد کردن نیستید به شما توصیه میکنیم هر چه زودتر از محدوده امن خود خارج شوید زیرا این حالت باعث تنبلی زیاد و بی انگیزگی در شما شده و بتدریج اعتماد به نفس و شادی شما را کاهش میدهد.

برای اینکه تجربه رسیدن به اوچ در زندگی شما تزیاد تکرار شود بایستی بگونه ای زندگی کنید که به آن افتخار کنید. در بسیاری از مواقع زندگی بایستی از منطقه امن خود خارج شوید، کارهایی را انجام بدهید که از آنها می ترسید و بهترین عملکرد خودتان را داشته باشید.

در بسیاری از موارد از وضعیت فعلی خودتان راضی هستید ولی خودتان را مجبور به رشد و پیشرفت بیشتری میکنید 

 اگر چنین است مطمئنا شما در مسیر صحیح موفقیت درحرکتید

 

اگر در حال پیشرفت هستید پس بدانید استانداردهای شما هم ارتقاء می یابد و شما هر روز بهتر از دیروز خواهید بود.

شما میدانید که هدف جایی بنام مقصد نیست بلکه تمام مسیر هدف است و در تمام مسیر نیازمند رشد و پیشرفت هستید.

خودتو زندگی کن یعنی انتخاب یک زندگی مسئولانه، آزادانه و حداکثری

 

 

اگر چنین است که شمابدون شک:

خلبان زندگی خود هستید و فرمان زندگی را در سمت انتخاب های آگاهانه خود خرکت میدهید

و بهترین هنرمند زندگی خودتان هستید زیرا زندگی یک هنر است و هنرمندی چون شما قادر است یک اثر برجسته هنری را خلق کند

 

پس خودتو زندگی کن  . . .

 

 

حالا نوبت شماست که برای ما بنویسید . . .

 

3 2 رای ها
کیفیت مقاله
کاربر
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده تمام دیدگاه ها
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x