ترفندهای جستجوی هوشمندانه در گوگل که باید بدانید

گوگل سرچ

 

روش هایی که جستجوی شما در گوگل را متحول میکند 

 

 

شاید در نگاه اول عده ای از کاربران پاسخ بدهند که ”  خب اون چیزی که میخای رو تایپ میکنی و گوگل هم برات میاره  ”

ما هم یا این افراد هم عقیده هستیم که شما جستجو میکنی و گوگل مطلب مورد نظر شما را ارائه می دهد ولی نکته مهم این است که چقدر زمان میبرد تا شما بتوانید به محتوی مدنظرتان برسید.

عدم برخورداری از دانش کافی برای جستجوی هوشمندانه در بسیاری از موارد باعث می شود که محتوی دلخواهتان را پیدا نکنید و یا به تصور اینکه وجود ندارد دست از جستجو بکشید.

” ولی اینطور نیست و شما می توانید در هر موردی مطالب معتبر و با کیفیتی را بیابید به شرط آنکه راه دستیابی به آدرس دقیق آن را بدانید تا سردرگم و نا امید نشوید ”

 

گوگل

 

تلاش ما بر این است که تا پایان مقاله با روش هایی آشنا شوید که شیوه جستجوی شما در گوگل را متحول کند و به یک محقق حرفه ای تبدیل شوید.

 

دلیل شاخص بودن گوگل چیست؟

هر وقت صحبت از اول بودن در دنیای وب میکنیم واژه ای که به ذهن بسیاری از افراد میرسد “گوگل” است، آنچه که باعث شده است گوگل اولین باشد سلسه اقدامات خلاقانه ای است که این شرکت انجام می دهد. شاید برای شما جالب باشد که بدانید صفحه سفیدی که در میانه آن یک کادر جستجو قرار دارد همان صفحه اصلی سایت گوگل است. در واقع شما وارد سایت گوگل می شوید و سپس اقدام به جستجوی مطلب مورد نظر خود می کنید.

پس لازم است که بدانیم با چه مفهومی سروکار داریم و چطور میتوانیم بصورت بهینه از آن استفاده کنیم.

در همین ابتدا با ارائه یکسری از آمارهای جذاب سعی میکنیم بر جذابیت گوگل بیافزائیم و شناخت خودمان از گوگل را بالا ببریم.

امروزه کمپانی گوگل متشکل از ۲۰۰ زیر مجموعه می باشد که یکی از بزرگترین زیر مجموعه های آن یوتیوب می باشد که خود یک سایت بسیار پردرآمد و بزرگ می باشد. به این لیست خدماتی از قبیل سیستم عامل اندروید، گوگل مپ، گوگل پلی و جی میل را نیز اضافه کنید تا بخوبی متوجه عظمت این شرکت شوید.

بهتر است بدانید که بسیاری از کشورها تلاش کردند تا نسخه های بومی خودشان را جایگزین گوگل نمایند ولی هیچکدام از این شرکت ها مثل بینگ، یاهو و غیره نتوانستند در مقابل گوگل عرضه اندام کنند و این اول بودن تا آنجا ادامه پیدا کرد که امروز افراد زیادی به جای عبارت “جستجو کن” از عبارت “گوگل کن” استفاده می کنند.

پس هر کدام از ما باید بدانیم چگونه با بالاترین میزان بازدهی مطالب مورد نظر خودمان را در گوگل پیدا کنیم و مقاله حاضر تلاش می کند تا شما را به اعماق شگفت انگیز اقیانوس گوگل ببرد، با ما همراه باشید تا با جذاب ترین آمارهای مربوط به گوگل آشنا شویم.

 

آمارهای جذاب گوگل

 

جستجو در گوگل

 

 

جستجوی گوگل

 

آمار جهانی

با بررسی آمارهای منتشر شده مشخص شد که در هر ثانیه  بیش از ۶۹ هزار جستجو در گوگل صورت می گیرد که در طی یک روز این مقدار به ۶ میلیارد و برای یک ماه به عدد ۱۸۰ میلیارد جستجو میرسد. که رقم سالانه آن معادل ۲ تریلیون بار چستجو می باشد. در ادامه نگاهی به آمار ایران می اندازیم تا شناخت بهتری بدست بیاوریم و با جذابیت های گوگل در بازار ایران نیز آشنا شویم.

آمار ایران

بیش از ۱۶ هزار جستجو در ثانیه

حدود ۱۳۸ میلیون جستجو در طی روز

حدود ۴ میلیارد جستجو در ماه

و رقم ۵۰ میلیارد جستجوی سالیانه در گوگل توسط ایرانی ها انجام می گیرد.  عجب بازار گسترده ای، نه؟

 

حال به آمارهای جذاب زیر هم نگاه دقیق تری بیاندازید:

ترافیک جستجوی گوگل در تلفن همراه بیش از ۸۵ درصد کل جستجوها در تمام دنیاست.

بدانیم که سالانه ۱۰ تا ۱۵ درصد به میزان جستجوهای گوگل افزوده می شود.

هنگام ارائه نتایج جستجو توسط گوگل بیش از ۲۰۰ فاکتور مورد بررسی قرار می گیرند.

درآمد آگهی گوگل در سال ۲۰۱۷ تقریبا ۹۵/۴ میلیارد دلار بوده است.

جستجو و تبلیغات در ابزارهای گوگل مبلغی بیش از ۳۳۵ میلیارد دلار به فعالیت های اقتصادی امریکا در سال ۲۰۱۸ کمک کرده است. به منظور درک بهتر این موضوع در نظر داشته باشید که بودجه کل ایران در سال ۹۹ کمتر از ۱۰۰ میلیارد دلار می باشد.

بیش از ۱ میلیارد نفر در جهان از محصولات و خدمات گوگل استفاده می کنند.

افراد ۱۸ تا ۴۴ سال بیشترین جستجو کنندگان در گوگل هستند.

حدود ۱۵ درصد از جستجوهای روزانه در گوگل کاملا جدید هستند.

مطالب و مقالاتی که در صفحه اول نتایج جستجوی گوگل ظاهر می شوند به طور متوسط از ۱۸۹۰ کلمه تشکیل شده اند.

و کمتر از ۱ درصد سراغ صفحه دوم نتایج جستجوی گوگل میروند.

 

احتمالا کمتر این آمارها را به شما گفته اند و شما کمتر بدنبال آنها بوده اید ولی حال به این نکته فکر کنید که چند درصد از جستجوهای گوگل به کسب و کار و حوزه تخصصی شما مرتبط می باشند. اگر شما برای کسب و کار خود در فضای اینترنت سرمایه گذاری مناسبی کنید چند درصد از این افراد مشتریان کسب و کار شما خواهند بود.

فراموش نکنید برخورداری از علم جستجوی صحیح در گوگل زمینه ساز دست یابی شما به اطلاعات و محتواهایی فوق العاده خوهد شد که پاسخ کامل و جامعی برای بسیاری از سوالات شما خواهند بود و شما را در مسیر صحیح پیشرفت و صروت آفرینی قرار خواهند داد.

”   برای ثروتمند شد باید محقق توانمند و ماهری باشید   “

 

دانستن

 

حال که از سوال “چرایی جستجو در گوگل” رسیدیم به  ” چگونگی جستجو در گوگل ” در ادامه با شما خواهیم بود برای آشنایی با روش های جستجوی حرفه ای در گوگل

 

انواع ترفندهای جستجوی هوشمندانه و هدفمند در گوگل

 

۱- استفاده از اپراتورها و شاخص ها

در ابتدا لازم است از اپراتورهای گوگل حرف بزنیم؛ همان علائم، کلمات و کدهایی که برای جستجوی کاملتر و حرفه ای تر بایستی از آنها استفاده کنیم.

معمولا الگوریتم های گوگل بگونه ای هستند که دقیقا آن چیزی را که می خواهید به شما خواهند داد ولی موارد بسیار زیادی پیش می آید که شما نمی دانید که چه می خواهید و این حالت بکار شما می آید.

موارد زیادی نیز پیش می آید که شما دقیقا می دانید که چه می خواهید و با کمک روش های زیر می توانید به آنها دست یابید.

 

  • علامت نقل قول ”  ”   برای جستجوی دقیق یک عبارت

مثلا جستجوی “دوره استاد مربی حرفه ای” باعث می شود که دوره ای با همین ترتیب از کلمات پدیدار شود و آن دقیقا همان چیزی باشد که شما می خواهید

 

استاد مربی

ولی جستجوی به شکل   دوره استاد مربی حرفه ای  که بدون اپراتورهای نقل فوق باشد سبب می شود نتایج مشابه دیگری با ترتیب ها و ترکیب های مختلفی از این کلمات پدیدار شود که ترتیب کلمات ضرورتا آنطوری که شما نوشته اید نمی باشد.

 

 

  • علامت منفی – برای حذف برخی از کلمات از نتایج جستجو

اگر قصد دارید در بین نتایج جستجویتان یک کلمه را از بقیه مستثنا کنید از علامت خط فاصله یا منها استفاده کنید تا جستجویی در مورد کلمه ای که نمی خواهید انجام نشود.

مثال:  دوره اعتماد به نفس -رایگان

در این حالت دوره هایی با عنوان اعتماد به نفس به شما نمایش داده خواهد شد که رایگان نیستند.

حالت صحیح این است که بین منفی و کلمه قبل یک فاصله وجود داشته باشد ولی بین منفی و کلمه بعد هیچ فاصله ای وجود نداشته باشد.

 

سرچ گوگل

 

 

 

  • جستجو در داخل مطالب یک سایت 

برای جستجو در داحل مطالب یک سایت زمانی که شما سایت را می شناسید ولی محل دقیق یک مقاله یا مطلب را نمی دانید بکار شما خواهد آمد. در این حالت موتورهای جستجو فقط مطالب داخل آن سایت را جستجو می کنند.

در این حالت از پیشوند   :site  قبل از عنوان سایت استفاده کنید.

مثال:   Site:amazon.com 

دقت داشته باشید که حتما دامنه را بصورت کامل بنویسید و com یا ir بودن آن را هم مشخص کنید.

 

سرچ گوگل

 

 

  • جستجوی کلمات در عنوان 

برای جستجوی کلماتی که در عنوان یک صفحه قرار دارند از پیشوند :intitle  استفاده نمائید. برای مثال اگر دنبال کلمه مثبت گرا در عنوان یک سری از مقالات یا محصولات هستید بایستی از پیشوند فوق قبل از کلمه مثبت گرا استفاده کنید.

مثال:  مثبت گرا:intitle 

 

2

 

اگر بدنبال کلمه مثبت اندیشی نیز هستید می توانید از پیشوند :allintitle استفاده کنید.

مثال:  مثبت گرا  مثبت اندیش:allintitle

3png

 

 

جستجوی URL

در اینجا بایستی از پیشوند :inurl برای جستجوی دقیق یک آدرس خاص و مشخص استفاده کنید. این حالت زمانی بکار شما می آید که قصد دارید کلمات مورد نظر را در داخل url ها جستجو کنید.

مثال:      مثبت گرا:inurl

3

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید وقتی بر روی اولین نتیجه حاصل از جستجوی مثبت گرا در url کلیک میکنیم وارد مقاله ای می شویم که در قسمت url آن کلمه مثبت گرا به فارسی نوشته شده است.

 

4

 

 

جستجو در داخل متن 

همانند آنچه که در مورد عنوان و URL گفته شد همین حالت نیز در مورد متن صدق می کند. این اپراتور به شما این امکان را می دهد که کلمه مورد نظر خود را فقط در متن های موجود در یک سایت جستجو کند.

مثال:   مثبت گرا :intext

 

 

۲- جستجوی نوع فایل 

گوگل این امکان را برای شما فراهم کرده است که نوع فایل خود رانیز در جستجو محدود کنید تا در سریعترین زمان ممکن به خواسته خود برسید و زمان کمتری از شما تلف شود. برای مثال اگر قصد دارید فایل های پی دی اف قابل دانلود در مورد آموزش آنلاین را بیابید بایستی به شکل زیر عمل کنید.

مثال:  filetype:pdf آموزش آنلاین 

 

5

 

 

۳- جستجو برای سایت های مشابه 

بسیاری از ما به مبحث یا مباحثی علاقمند هستیم و خوشحال حواهیم شد اگر سایت های بیشتری در ارتباط با موضوع مورد علاقه خودمان پیدا کنیم. استفاده از سایت هایی که هر کدام سرویس مورد نظر ما را به شکل های مختلف ارائه می دهند مزیت قابل توجهی است که باید از آن بهره مند شویم. برای دستیابی به این قابلیت گوگل می توانیم به شکل زیر عمل کنیم. برای مثال Walmart سایتی است که خدماتی مشابه amazon ارائه می دهد.

برای مثال:   related:amazon.com

 

6

 

 

۴- جستجوی بخش فراموش شده از یک مطلب

آیا تا بجال برای شما پیش آمده که بخشی از یک جمله یا شعر یا هر چیز دیگری را فراموش کرده باشید؟

گوگل قابلیتی را در جستجو قرار داده است که شما می توانید هر مقدار از مطلب مورد نظر که به ذهنتان می آید را در کادر جستجو بنویسید و ما بقی آن را در اختیار شما قرار دهد. برای اینکار کافیست کلماتی که به یاد دارید را بنویسید و در قسمتی که فراموش کرده اید از متغیر * * استفاده کنید.

مثال: رسید مژده که ایام غم نخواهد ماند چنان نماند * *

 

7

 

 

۵- جستجوی یک مطلب در بازه زمانی خاص 

جستجو برای یافتن یک مطلب خاص در یک محدوده زمانی مشخص یا دستیابی به جدیدترین یافته ها یکی دیگر از قابلیت هایی  است که گوگل برای کاربرانش در نظر گرفته است.

برای اینکار ابتدا عنوانی را که می خواهید تایپ کرده و جستجو را انجام دهید. سپس در قسمت بالای صفحه زیر کادر جستجو که در شکل زیر مشخص شده است بر روی tools کلیک کنید.

8

 

سپس مشاهده می کنید که در زیر کادر جستجو ۲ گزینه ظاهر می شود که یکی از این گزینه های مربوط به محدودیت زمانی است. بر روی گزینه Any Time  کلیک کنید و بازه زمانی دلخواه خودتا را انتخاب کنید.

9

 

بعد از انتخاب بازه زمانی دلخواهتان مطالبی نمایش داده می شود که در آن بازه زمانی تولید شده اند.  برای مثال در تصویر زیر مطالب مربوط به یکساعت گذشته  Past Hours نمایش داده شده است.

 

 

10 1

 

 

۵- جستجوی پیشرفته گوگل   

بسیاری از ترفندهای گفته شده در بالا را می توانید در جستجوی پیشرفته گوگل بکار ببرید. جستجوی پیشرفته به شما این قابلیت را می دهد که بسیاری از موارد فوق را یکجا داشته باشید تا دقیقا به خواسته خود برسید. قابلیت هایی همچون انتخاب عبارت دقیق، محل کلمه مورد نظر (متن، عنوان و غیره)، محدوده زمانی، منطقه جغرافیائی، زبان مورد نظر، نوع فایل و غیره را می توانید از جستجوی پیشرفته درخواست کنید.

 Google Advanced Search

 

پیشرفته گوگل

 

همین قابلیت نیز برای جستجوی پیشرفته تصاویر در نظر گرفته شده است که شما قادر خواهید بود تصویر مورد نظرتان را نیز دانلود کنید.

Google Advanced Image Search 

 

در صورتیکه قصد داشته باشید از طریق یک عکس به صورت معلکوس به یک سری از اطلاعات مورد نیاز خود دست یابید می توانید از google Images استفاده کنید. بدین منظور ابتدا وارد Google Images  شوید و سپس همانند تصویر زیر بر روی تصویر دوربین که در داخل کادر جستجو قرار دارد کلیک کنید

12

بعد از کلیک بر روی آیکن دوربین کادری مشابه شکل زیر برای شما نمایش داده می شود که در این مرحله ابتدا بر روی Upload an image کلیک کنید و سپس در ادامه گزینه Choose file رو انتخاب کرده تا بتوانید تصویر مورد نظر خود را آپلود کنید. پس از آپلود کردن و انجام جستجو اطلاعات لازم در ارتباط با تصویر مورد نظر در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

 

13 3

 

 

14

 

 

۶- جستجوی صوتی گوگل

چنانچه قصد دارید با تلفظ کردن یک کلمه آن را جستجو کنید می توانید از این قابلیت استفاده کنید. بدین منظور در صفحه سایت گوگل و در داخل کادر جستجو بر روی آیکون میکروفون کلیک کرده و سپس کلمه مورد نظر خود را تلفظ کنید. به یاد داشته باشید که این قابلیت در حال حاضر فقط بر روی گوگل کروم وجود دارد.

سرچ

 

 

۷- اجازه دهید گوگل برای شما جستجو کند

گاهی جستجو در مورد یک سری از مطالب هیچ نتیجه ای را برای شما به ارمغان نمی آورد و در صورت ادامه برای جستجو صرفا زمان با ارزشتان را از دست می دهید. در چنین شرایطی می توانید از یکی از قابلیت های گوگل به نام هشدار استفاده کنید. در این حالت شما می توانید یک هشدار Alert را بسازید تا به محض اینکه مقاله یا محتوایی متناسب با درخواست شما منتشر شد شما مطلع شوید.

این هشدار از طریق ایمیل به شما ارسال خواهد شد. برای ساختن هشدار Alert کلیک کنید. 

 

alert

 

هنوز ترفندهای دیگری برای یاد گرفتن وجود دارد

مواردی که تا بدینجا یاد گرفته ایم نکات مهم و ارزشمندی بودند برای پاسخ به نیاز جستجوی حرفه ای تر در گوگل. مجموعه آموزشی استاد مربی حرفه ای در تلاش است تا بتواند بستری امن و کاربردی برای نیازهای روز افزون علاقمندان به آموزش و یادگیری آنلاین فراهم نماید تا از این طریق در زمان و هزینه های شما صرفه جویی کافی صورت گیرد.

اگر این مقاله برای شما مفید بوده و توانسته است رضایتمندی شما را کسب کند دیدگاه های خودتان را با ما به اشنراک بگذارید.

 

 

 

 

3.5 6 رای ها
کیفیت مقاله
کاربر
اطلاع از
guest
22 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین پرطرفدارترین
Inline Feedbacks
مشاهده تمام دیدگاه ها
0
راضیه صدری
کاربر
1 سال قبل

با سلام.سپاسگزار از مطالب مفیدتون در زمینه سرچ گوگل.من شخصا خیلی مطالب جدید در این زمینه یاد گرفتم که قبلا نمیدونستم.

0
کوچینگ نوجوان
کاربر
1 سال قبل

سلام و عرض ادب استاد عزیز بسیار سپاسگزارم
مطالبتون بسیار آموزنده بود و برای من کاربرد داشت .مخصوصا قسمت سرچ google advanced که تونستم مطالب خوبی رو پیدا کنم.
ممنون که با این راه کمکم کردین نوع سرچ کردن رو در خودم تغییر بدم و یاد بگیرم چطور در وقتم صرفه جویی کنم.

0
بهمن راد
کاربر
1 سال قبل

فوق العاده مهم و کاربردی بود همیشه مشکل داشتم سر پیدا کردن انچه که دقیقا میخاستم
ممنون که مفید و مختصر چکیده ای از بهترینها رو ارائه دادید

0
مدرس هوش مالی
کاربر
1 سال قبل

سلام استاد مطالب بسیار کاربردی و عالی بود
هر کسی میتونه نحوه سرچ دقیق تر و سریع تر رو با خوندن این مقاله یاد بگیره
مطالبی که خیلی به روز و کاربردی بود در نحوه سرچ در گوگل و به دیگران هم توصیه میکنم

Last edited 1 سال قبل by مدرس هوش مالی
0
omid
کاربر
1 سال قبل

با عرض سلام و احترام به استاد گرامي
مطالب ارائه شده بسيار مفيد و كاربردي بوده برام و نهایت استفاده رو بردم

کوچینگ نوجوان
کوچینگ نوجوان
کاربر
1 سال قبل

با سلام
مطالب خیلی آموزنده بود،من تازه نحوه سرچ کردن رو یاد گرفتم
سپاس از مطالب کاربردی که در اختیار ما قرار دادید و با این روش میتونم جلوی ساعت ها اتلاف وقتم رو بگیرم و مطلبی که دقیقا مدنظرم هست رو پیدا کنم

0
مربی هنر کودک
کاربر
1 سال قبل

خیلی مطالب مفید بود و فهمیدم دلیل اینکه نمی تونستم مطالب خوبی پیدا کنم این بود که نحوه سرچ کردن و یاد نداشتم
سپاس از مقاله خوبتون??

نگین
نگین
کاربر
1 سال قبل

سلام و خسته نباشید .مطالب عالی و اموزنده کاربردی بود. من تازه یاد گرفتم که چطور در گوگل دقیق تر و سریع تر سرچ کنم و از مطالب مفید در زمان کمتر استفاده کنم . ممنون از شما

تینا
تینا
کاربر
1 سال قبل

ممنون از اطلاعاتی که راجب چگونگی سرچ داخل گوگل ارائه دادین برای من بسیار مفید و کارآمد هست

حسینی
حسینی
مدیر
1 سال قبل

عالی بود ،استفاده کردم.
نیاز به تمرین زیادی دارم تا بتونم از تمام نکاتی که در مقاله ارائه شده به درستی استفاده کنم.

سپاسگذارم از وقتی که برای تهیه و ارائه مقاله گذاشتید .

0
الهام
کاربر
1 سال قبل

سلام استادعزیز..سپاسگزارم از مطالب بینظیری ک باهامون به اشتراک گذاشتید فوق العاده مفید و جالب بود برام خوشحالم که امروز باخوندن این مقاله کاربردی تونستم سطح آگاهیمو افزایش بدم 

22
0
لطفا نظراتتان را کامنت کنید x
()
x