ثبت نام دوره جامع مدیریت حرفه ای کسب و کار

غرقگی، راز شگفت انگیز شادکامی

غرقگی، راز شگفت انگیز شادکامی

غرقگی

 

غرقگی راز شگفت انگیز شادکامی

Flow

 

چطور میشه که با وجود شکست و زمین خوردن در زمینه های عاطفی، مالی و شغلی بتوانیم همچنان سرپا و سالم بمانیم و به مسیر ادامه بدیم.

چطور میشه که قطرات آب در طی مسیر رودخانه از آبشارها به پائین میافتند و با صخره ها برخورد میکنند و در سراشیبی ها سرعت میگیرند و در سربالایی ها به کندی حرکت می کنند ولی در مسیر باقی می مانند و همچنان در تشکیل واژه ای به نام روخانه جاری به هم کمک میکنند

چطور میشه با وجود تمام مشکلات و حواس پرتی های موجود در زندگی بتوانیم با بیشترین سطح از انرژی وجودمان متمرکز شویم و به حالت غرقگی برسیم

همیشه دوست داشتم بدونم چی باعث میشه که زندگی با تمام سختی هاش ارزش زندگی کردن و مبارزه کردن رو داشته باشه. به همین خاطر در بین روش های گوناگون اعم از علم و مذهب و هنر و فلسفه دنبال پاسخی برای سوال ذهنی ام بودم تا بتونم به درک بهتری از زندگی و شادکامی برسم.

در این بین به پاسخ هایی رسیدم که شاید درست بنظر میرسیدند ولی چندان قانع کننده نبودند و نوع نگاه آنها به مساله جزئی بود.

تا اینکه وقتی از نظر مالی در شرایط نامساعدی بودم و سخت در تلاش برای درس خوندن و قبول شدن در کنکور دکتری بودم با اتفاقاتی در زندگی ام آشنا شدم که به هیچ وجه بر طبق شرایط جاری زندگی ام نبود. من بی پول بودم و جایگاه اجتماعی دلخواهم رو نداشتم ولی شاد و خوشحال بودم. و این شادی و خوشحالی در حالیکه جایگاه های دلخواه زندگی ام را نداشتم برای من تناقضی گیچ کننده بود.

 

شاید لازم بود اندکی تفکر یا بهتر بگم تامل کنم و این کار رو انجام دادم و سرانجام به این نتیجه رسیدم که من در جهت جریانی که باید حرکت کنم در حرکت هستم و با وجود آبشارها و صخره ها هیچگاه متوقف نشدم. با اینکه خبری از دریا نبود ولی حس در مسیر بودن و  رها نکردن باعث شادی و نشاط من بود.

 

قطره های آب داخل رودخانه ترسی از نرسیدن به دریا ندارند آنها نگران آینده نیستند و تنها به جاری بودن و سیال بودن در زمان حال فکر میکنند. 

 

با اندکی تفکر و مطالعه یافتم که ابهام و ترس از آینده بزرگترین آسیب به شادمانی ما در زمان حال است.

ترس از آینده و نگرانی و ناراحتی بابت گذشته بزرگترین موانع در رسیدن به غرقگی رد زمان حال می باشد

به افراد در جامعه نگاه کنید خواهید دید که ابهام و نگرانی آنها از اینکه در آینده چه خواهد شد خواب خوش ار از زمان حال آنها ربوده است و این ترس و ابهام باعث شده است که سیال زندگی نکنند.

 

در سال ۱۹۵۶ تحقیقی در امریکا انجام شد که ۳۰ درصد شرکت کنندگان معتقد بودن شاد هستند و این عدد در ادامه هم بدون تغییر باقی ماند. در حالیکه در همین دوران میزان تورم و سختی زندگی در امریکا افزایش پیدا کرد ولی آنها همچنان شاد بودند. همچنین مشخص شد که کاهش منابع درآمدی و ضروریات زندگی شاید بتواند بر روی شادمانی تاثیر منفی داشته باشد ولی افزایش سطح درآمدی و منابع و ضروریت های زندگی نمی تواند باعث افزایش شادکامی شود.

 

آنچه که در این بین اهمیت می یابد زمان حال و نحوه جاری بودن در زمان حال است. اینکه شما تا چه اندازه در فعالیت های روزانه و یا روزمره خودتان سیال بودن را رعایت میکنید، به همان نسبت شاد خواهید بود.اینکه تا چه حدی در کاری انجام میدهید عرق می شوید و تمرکز دارید بر روی شادی شما و موفقیت شما تاثیر گذار است؛ در واقع غرقگی به شما کمک میکنید که حال و لحظه را دریابید.

حال سوال من از شما این است که تا چه میزان در انجام فعالیت های روزانه خودتان آگاهانه یا ناآگاهانه خوشحال و شادمان هستید؟

چه چیز باعث میشود که این فعالیت ها و کارهای روزمره به نظر شما ارزشمند باشد و شما را متقاعد کند که زمان لازم را به آن اختصاص دهید؟

جه کاری بایستی انجام دهیم تا کارهای روزمره در نظر ما مهم و ارزشمند بنظر برسند؟

چه کارهایی بایستی انجام دهید تا به غرقگی در زندگی و کارهاینان برسید؟

 

نظر شما چیه که نوع نگاه خودمون رو به اتفاقات و زندگی تغییر بدیم و یا از زاویه ی دیگری به آنها نگاه کنیم.

اگر تمام آئین و رسوم و عقاید و باورهای هر قومی را بررسی کنیم به این نتیجه میرسیم که پندها و توصیه ها و بایدها و نبایدها همگی جزء اصول مهم و شادی بخش آنها هستند که از گفتن انها و انجام دادن انها به لذت شادی وصف ناپذیری میرسند.

برای مثال نوع عبادت هندوها و اعمال و رفتاری که انجام میدهند همگی بخشی از اعمال ارادی و لذت بخشی است که با خواست و میل خود انجام میدهند و بعنوان مسائل پیش پا افتاده و روزمره نیستند. شادی نحوه انجام بسیاری از آنها مشمول روزمرگی باشد ولی واقعیت در باطن انهاست که برای پیروانش لذت بخش است.

شکل گیری و تغییر عادت از صفر تا صد

زیرا نوع نگاه انها به معابد و مساجد و اعمال و رفتاری آئینی بسیار متفاوت است و در واقع آنها واقعیت را متفاوت از دیگران میبینند.

حتی نوع نگاه بازیگران به تئاتر و موسیقی دانان به سالن کنسرت متفاوت از یک ورزشکار و یا یک فرد عادی است که علاقه ای به آنها ندارد.

این مکانها و این عقاید همگی عواملی هستند که فرد میتواند زندگی را در شکل منسجم تر و منظم تر و هدفمندتر درک کنند.

حتما افرادی از دسته های فوق را دیده اید که چنان غرق در فعالیت خود می باشند که از آن به نهایت لذت میرسند و این همان غرقگی است.

این عوامل باعث ایجاد نوعی شادی حداکثری در افراد میشود که نه تنها از گذر زمان ناراضی نیستند بلکه از حضور در این فضا و زندگی بر اساس این باورها بسیار خوشحال و شادمان هستند.

 

اگر میخواهی در درک این واقعیت مشارکت کنی باید واقعیت را متفاوت درک کنی

و اگر میخواهی در لحظه خوشحال باشی باید بدانی که درک تو از شرایط دیگران میتواند تو را دچار نوعی سردرگمی و ناخوش کند ولی اگر بر روی کار خود و اعمال و رفتارها و سلایق و علایقت متمرکز باشی میتوانی انعطاف پذیری بیشتری به خرج دهی، سیال تر باشی و میزان رضایتمندی ات از گذر زمان بیشتر باشد.

میخام بدونم آیا شما درگیری عاشفانه ای با کارهای در دست انجام خودت داری؟

پاسخ رو توی ذهنت نگه دار و مقاله رو ادامه بده.

 

بر طبق تحقیقات سلیگمن انسانهای شاد دارای ویژگی هایی هستند که هر کدام از آنها میتوانند میزان شادی را در خود افزایش دهند. انسانهای شاد کارهایی را در زندگی انجام میدهند که از انجام آنها به لذت فوق العاده و وصف ناشدنی میرسند و بگونه ای غرق در آن فعالیت میشوند که بهیچ وجه گذر زمان را متوجه نمیشوند و بعد از انجام آن فعالیت ها یا به ارامش سطح بالایی میرسند یا اینکه به شادی و نشاط مضاعفی دست پیدا میکنند که سر از پا نمیشناسند.

آنها با اینگه انرژی زیادی را مصرف انچام فعالیت مورد نظر می کنند ولی بعد از اتمام آن فعالیت به سطح بالاتری از انرژی میرسند.

بر طبق تحقیقات علوم اعصاب، مغز انسان قادر نیست در هر ثانیه بیش از ۱۱۰  قسمت از اطلاعات را پردازش کند و برای اینکه شما بتوانید همین مقاله ای که در حال مطالعه آن هستید را بخوبی و با تمرکز بالا درک کنید باید در هر ثانیه ۶۰ قسمت از این اطلاعات دریافتی را پردازش کنید و چنانچه کمتر از این حد درگیر این مقاله باشید نمیتوانید درک صحیحی از مطالب ارائه شده در این مقاله داشته باشید.

حال اگر شما درگیری و حضور کاملی در یک فعالیت داشته باشید (غرقگی) بتدریج با پیش رفتن در آن فعالیت گرسنگی و خستگی، هویت شما، شخصیت شما و احیانا مشکلات شخصیتی و شخصیبه دلیل فضای ناکافی حافظه از خودآگاه ذهن شما خارج میشوند و اینجاست که شما به بالاترین سطح از تمرکز خود میرسید.

 

پس اگر میخواهید کاری را به درستی و با بالاترین سطح از موفقیت انجام بدهید این باور را در ذهن خود قلاب کنید:

اگر روی موضوع یا فعالیتی تمرکز کامل داشته باشم، میتوانم به نحو احسن آن را انجام دهم آنگاه برای من مهم و شادی آور خواهد بود

 

یا من و شما آنقدر ماهر و مسلط هستیم که میتوانیم چنین تمرکزی را بر روی فعالیت دلخواهمان داشته باشیم یا اینکه با تمرکز کافی بر روی یک فعالیت میتوانیم به مهارت و تسلط کافی در آن دست پیدا کنیم.

در اینجاست که شما میتوانی غرقگی را تجربه کنی و از حرکت در مسیر رودخانه (انجام فعالیت ) بینهایت لذت ببری و حتی اشتیاق سوزانی به موانع و مشکلات مسیر داشته باشی؛ چون بر این باوری که این بخشی از مسیر رودخانه است.

 

مژده ی من به شما در رسیدن به این مرحله از تمرکز، شکوفا شدن خلاقیت های شماست که ناشی از تمرکز بالاست. تصور کنید که در حین انجام فعالیت هایی بسیار معمولی و عادی ذهن شما ابرهایی از ایده و خلاقیت را بر روی سر شما بوجود اورد و به ازای هر ابر لبخندی بر روی لبان شما نقش ببندد. مگر شادی واقعی چیزی غیر از این است؟

 

حال به سوالات زیر بیاندیشید:

احساس در جریان بودن چگونه احساسی است؟

چگونه میتوانیم بفهمیم که آیا در جریان هستیم یا خیر؟

برای پی بردن به این موضوع ۷ اصل وجود دارد که در ادامه به ان اشاره خواهد شد:

  • درگیر شدن کامل در کاری که در حال انجام ان هستیم با حداکثر تمرکز و جدیت
  • حس شادی و نشاط حقیقی؛ بگونه ای که تصور کنید خارج از واقعیت های روزمره هستید
  • برخورداری از شفافیت درونی بگونه ای که میدانید در حرکت از یک لحظه به لحظه ی دیگر چه میخواهید
  • بدانید که این فعالیت انجام شدنی است؛ یعنی شاید سخت باشد ولی انجام شدنی است
  • در حال یا آینده به شما حس خوشبختی خواهد داد
  • حس از دست دادن زمان، بگونه ای که خودت را در زمان گم میکنی و متوجه گذر آن نخواهی شد
  • انگیزه درونی، جریانی که حس زندگی مجدد به شما در حال و یا آینده را خواهد داد
تمام آنچه که باید در مورد آینده پژوهی بدانید

 

اگر تمام شرایط فوق در شما محقق شود آنگاه کاری که انجام میدهید در ذات و نوع خودش ارزشمند خواهد بود و نیازی به دلیلی برای ارزشمند شدن ندارد.

در جریان بودن حس فدرتمند دیگری را با خود بهمراه دارد و همانا باعث میشود که حس کنید بخشی از یک واقعیت بزرگتر هستید یا خواهید شد.

 

در مرکز بودن در رودخانه باعث میشود که همیشه در جریان باشید و همراه همیشگی مسیر باشید 

 

غرقگی

 

برای اینکه همیشه در جریان باشی بایستی در نقطه تعادل قرار بگیری و از متمایل شدن به یک سمت پرهیز کنی و حتی اگر به هر دلیلی خواسته یا ناخواسته به سمتی متمایل شدی بهترین کار بازگشت به نقطه تعادل است.

نقطه صفر همان حالت غرقگی است که شما در این نقطه نه افراط دارید و نه تفریط و فقط  فقط بر روی فعالیت دلخواهتان متمرکز هستید.

پس فراموش نکنیم که درگیر شدن افراطی در فعالیت ها به معنای در جریان بودن نیست بلکه انجام لذت بخش کارها برای اینکه بتوانید سهمی در دنیا و بهتر شدن دنیا داشته باشید را شامل میشود

فرمول رسیدن به غرقگی پاسخ به این دو سوال است: از خود بپرسید چه کاری را بیشتر از همه دوست دارم انجام دهم؟  در کدام زمینه میتوانم ارزش بیشتری را به دنیا اضافه کنم؟  تداخل میان این دو گزینه همانجایی است که بایستی بر روی آن متمرکز شوید.

 

در ادامه نقطه تعادل را با کمک نموداری که توسط میهالی یکی از روانشناسان برجسته در حوزه روانشناسی شادکامی بدست آمده است توضیح میدهیم

اسلاید زیر که توسط میهایلی در سخنرانی خود ارائه شد نقطه ای را نشان میدهد که مابین میزان سختی چالش ها و درجه مهارت شما قرار دارد.

غرقگی

 

اگر شما دچار چالش بزرگی شوید در ابتدا به شدت دچار استرس و اضطراب خواهید شد و اگر به تلاش و پشتکار خود برای غلبه بر چالش ادامه دهید دیگر نه تنها برای شما استرس زا نیست که به یک چالش عادی و چه بسا انگیزشی و شوق آور تبدیل خواهد شد و باعث به جریان افتادن شما خواهد شد.

در نقطه مقابل ممکن است شما به فرد ماهر و مسلطی در زندگی تبدیل شوید ولی فقدان چالش مهم و تهییج کننده باعث خستگی و یکنواختی زندگی حتی در بالاترین سطح برای شما شود. و فقط چالش های بزرگ میتواند حس مفید بودن و موثر بودن را به شما بدهد.

اگر در منطقه کنترل (Control) هستید یعنی مهارت متوسط به بالا دارید و میزان چالش زیر متوسط است و شما در وضعیت راحت و بی دردسری به سر میبرید و ضرورتی برای بزرگ فکر کردن و تصویر سازی و رویا پردازی نمی بینید.

اگر در منطقه خستگی  (Boredom) و کلافگی هستید بدن معناست که سطح مهارتهای شما متوسط به پائین است و چالش های اندکی در زندگی دارید و لازم است که خودتان برای خودتان چالش ایحاد کنید تا در چریان باشید.

اگر در منطقه برانگیختگی (Arousal) هستید بدن معناست که میزان مهارت های شما در حد متوسط است و میزان سختی چالش متوسط به بالاست و شما برای یادگیری و کسب مهارت برانگیخته شده اید و در جریان قرار خواهید گرفت.

و اگر در منطقه بی علاقگی (Apathy) قرار دارید بدان معناست که از میزان مهارت متوسط به پائین برخوردارید و میزان سختی چالش پیش روی شما نیز قابل توجه نیست پس ضرورت و نیازی برای در جریان بودن را احساس نمی کنید.

ولی اگر به موازات افزایش میزان سختی چالش های زندگی به همان نسبت مهارت و توانایی های خودتان را افزایش دهید در نتیجه به همان نسبت بیشتر در جریان خواهید بود و از سیالیت بالاتری برخوردار خواهید شد.

غرقگی

 

حرکت در مسیر آبی رنگ همان غرقگی است

 

آیا راهکاری برای اینکه بتوانیم مدت زمان بیشتری در حالت غرقگی بمانیم وجود دارد؟

راهکار: دائما احساس خود را چک کنید که آیا احساس به سمت خستگی و اضطراب در حرکت هستید یا خیر؟ اگر به سمت خستگی در حرکت هستید حتما چالشی را وارد زندگی خود کنید مثلا یادگیری یک مهارت جدید، حضور در یک دوره آموزشی، دوستی با افراد جدید که مفید و موثر هستند و غیره. و اگر به سمت ناامیدی حرکت میکنید فعالیت خودتان را بر اساس قانون کایزن به بخش های کوچکتر تقسیم کنید و در هر مرحله فقط یک بخش را به سرانجام برسانید.

 

حال فهمیده ام که چرا در آن شرایط سخت زندگی که برای من بسیار چالش برانگیز بود همچنان خوشحال و شادمان بودم؛ چون در جریان بودم و در مسیر رودخانه حرکت میکردم و با هر چالشی که در مسیرم قرار میگرفت بخشی از وجودم قدرتمندتر و ماهرتر میشد و در نقطه مقابل از خستگی و ناامیدی فاصله داشتم

 

غرقگی

 

حال نوبت شماست که با نوشتن ارزشی را تولید کنید . . .

 

[gravityform id=”6″ title=”true” description=”true”]

 

 

دیدگاه‌ها ۱۸
18
0
لطفا نظراتتان را کامنت کنید x