کوچینگ؛ چرا حرفه ای ها یک مربی (کوچ) حرفه ای دارند ؟

انتخاب کوچ (مربی حرفه ای) در زندگی فردی و شغلی چرا مهم است؟

Coaching

چون وقتی داخل بطری هستی نمیتونی برچسب روی اون رو بخونی،

و هر فرد در زندگی داخل بطری خودش قرار داره

 

همیشه اینطوری بوده که یک مربی و کوچ حرفه ای و کاربلد بازخوردها و چشم اندازهای واقعی و عملی از رندگی را به شما نشان خواهد داد و شما میتوانید خودتان را با وضوح بیشتر و بصورت حقیقی تر ببینید. زیرا شما در صورت تنها بودن نمیتوانی به خودآگاهی و خود باوری کافی برسی.

باب ناردلی (Bob Nardelli) کوچ و کارآفرین: صادقانه و قاطعانه بر این باور هستم که هیچ انسانی بغیر از کسانیکه در کنار خود کوچ دارند نمیتوانند به حداکثر توانایی ها و ظرفیت های خودشان دست یابند.

ورزشکاران و موسیقی دانان و بسیاری از افرادی که بالای نردبان موفقیت قرار دارند انسانهایی هستند که کوچ دارند زیرا بر این باورند که بایستی به بالاترین و عالی ترین سطح از ظرفیت های خودشان برسنند و به خوشان قول داده اند که عالیترین خودشان باشند. امروزه با تخصصی شدن حوزه های گوناگون علم شرایطی فراهم شده است که تمام کارآفرینان نیز از یک مربی در کنار خود بهره مند می باشند تا بتوانند روند اوج گرفتن و به اهداف ریز و درشت رسیدن تجارتشان را سرعت ببخشند و بتوانند با سرعت و دقت بیشتر مقیاس فعالیت تجاری اشان را توسعه دهند.

 

اصلی ترین دلیل برای توسعه یافتن فردی و شغلی به سرعت رشد فناوری باز میگردد؛ زیرا به موازات رشد فناوری روش ها و راهکارهای گذشته دیگر جایی در آینده روابط ندارند و چنانچه ما بخواهیم بعنوان یک فرد حقیقی یا حقوقی همچنان اسیر و دلبسته روش ها و سبک های قدیمی باشیم زمانی فرا خواهد رسید که خوب بودن ما و ثابت بودن ما خود یعنی عقب ماندگی و از غافله جا ماندن. و از آنجائیکه عمر ما کفایت یادگیری همه مهارتهای لازم و ضروری پیشرفت و توسعه را نمی کند بایستی برای بروز بودن و برخورداری از مزیت رقابتی از مربیان حرفه ای و کاربلد نهایت بهره مندی را داشه باشیم.

 

آیا برای شما پیش آمده که احساس کنید گیر افتاده اید؟

 

بدون شک برای بسیاری از ما این حالت بوجود آمده است و در مواقعی احساس تنهایی کرده ایم و مغز ما نتوانسته از پس حل مساله مورد نظر بر بیاد؛ زیرا مغز ما بر اساس یافته ها و آموخته های گذشته عمل می کند، پس چطور میتوانیم از مغزمان راه حل های نادانسته را بخواهیم در حالی که تمام راه حل هایی که به ما ارائه داده است ما را در وضعیت فعلی به چالش کشانده است.

 

“ولی بدانید شما تنها نیستید و کلید حل این مساله رفتن به فرای ظرفیت های خودتان است

تا بتوانید به واقعیت های درونی اتان و پتانسیل های بیشمار و موثرتان برسید” 

 

ممکن است به این نتیجه رسیده باشید یا هنوز نرسیده باشید که بزرگترین مانع  در تحقق یافتن اهداف مد نظرتان در زندگی، خودتان هستید. چشم اندازهای زیبایی از شما در درونتان وجود دارد که در سایه ی دید شما قرار دارند و شما بتنهایی قادر به مشاهده آنها نخواهید بود و در نتیجه نمیتوانید به موفقیت های بیشتر و معنای حقیقی و واقعی خودتان از زندگی برسید.

 

هر چه به درک بیشتر و صحیح تری از روانشناسی خودتان برسید به همان نسبت می توانید نقاط قوت و ضعف خودتان را مشخص کرده، به تقویت و برطرف کردن آنها پرداخته و در زندگی فردی و شغلی خودتان انعطاف پذیری کافی را بخرج داده و به نقطه تعادل نزدیک شوید.

 

نقطه تعادل همانجایی است که اگر در آنجا بایستید جهان را با تمام پستی و بلندی هایش و زندگی را با تمام خوب و بدش، درک خواهید کرد. و به این باور خواهید رسید که زندگی در این دنیا تنها فرصت یکباره ایست که به هر یک از ما داده شده است و بایستی با تک تک سلولهایتان زندگی را زندگی کنید.

 

کوچینگ

 

اهمیت این موضوع زمانی درک شده که شما در بسیاری از موارد دست از آزمون و خطا کردن بردارید و سعی کنید از یک راهنما و راهبر در مسیر فتح قله اورست زندگیتان استفاده کنید و با بهره مندی از یک مربی و کوچ حرفه ای با سرعت و دقت بیشتر و خطر کمتر مسیر را بپیمائید. اینجاست که شما نیز به زندگی فردی و شغلی و موضوعات آن نگاه آینده نگرانه و حرفه ای داشته اید و توانستید اهمیت زمان را کامل درک کنید.

 

پس از طی مراحل فوق به دستاوردی بسیار مهم و حیاتی میرسیم که همانا تبعیت نکردن از سبک و شیوه زندگی دیگران است و میتوانید داستان زندگی خودتان را نویسندگی کنید و در تک تک صفحات کتاب زندگیتان بدرخشید. دستاورد مهم بعدی است است که از شر کلیشه ها و روش های تکراری و قراردادی خلاص شده و به نقطه رهایی میرسید که آرزوی من برای تک تک شما تجربه زتدگی در این نقطه است؛ جائیکه میتوانید ابعاد جدید از آنچه که هستید را بیدار کنید و برای سفر کردن در یان مسیر میتوانید از دانش و تبحر یک مربی نهایت بهره را ببرید.

 

مدیریت استرس

ولی خب این سفر ساده نیست و پر از ناشناخته ها و فریب هاست. در هر لحظه ممکن است احساس هایی همچون تنهایی، بی هدفی، بی معنا بودن و سردرگم بودن به سراغ شما بیاید. و باید کسی در اینجا باشد که هم احساس شما را درک کند و هم اینکه بداند باید چگونه با احساس شما تعامل داشته باشد.

            و اینگونه است که به  جلو در حرکت خواهی بود

 

حال با پاسخ به سوالات زیر میفهمی که تا چه حد به یک کوچ نیاز داری:

 

  • آیا من به دنبال کشف لایه های پنهان و عمیق خودم هستم؟
  • آیا من حقیقتا میدانم که چه چیزی مرا به جلو میبرد؟
  • آیا بدنبال تجربه های غنی تر و واقعی تر از زندگی ام هستم؟
  • آیا نسبت به شناخت و تحقق پتانسیل های درونی ام متعهد هستم؟
  • آیا سبک زندگی فردی و حرفه ای من را در مسیر صحیح قرار داده است؟
  • آیا اقدامات من ارزشمند و موثر هستند؟ آیا اصلا سهمی در بهتر شدن دنیا دارم؟
  • آیا این سوالات شما را به سمت لایه های درونی تر از خودتان هدایت کرد

 

اگر پاسخ شما بله هست به خواندن ادامه دهید.

 

آنچه که ما در این مسیر یادگرفته ایم به قرار زیر است که با شما به اشتراک میگذاریم . . .

 

ما باید ثروتمند شویم و هیچ راه فراری از آن وجود ندارد؛ و تنها عده ی اندکی از انسانها به ندای درونی اشان برای ثروتمند شدن توجه میکنند

 

حتی اگر شما بتوانید شغل و زندگی معنادار خودتان را بیابید باز هم برای تحقق بخشیدن به آن به یک راهنما نیاز دارید تا عشق و اشتیاق را در همه حال به شما یادآوری کند

 

در لحظات پر از ابهام و تاریک زندگی، داشتن چشم انداز همان مرز باریک بین ناامیدی و افسردگی و رهایی و آزادی است، اینکه دست از تلاش بکشی یا پافشاری کنی

 

بعنوان یک کوچ، بخوبی درک کرده ام؛ که فضای مبهمی بین زندگی فردی و حرفه ای ما وجود دارد که خود فرصت فوق العاده ای برای رشد، خلاقیت و اکتشاف وجود دارد.

 

ما میتوانیم همزمان هم در حوزه حرفه ای رشد داشته باشیم و هم لایه های عمیق و پنهان وچودمان را به سطح آورده و در زندگی فردی مان جاری سازیم

 

آگاه بودن از بستر حاصلخیزی که بین شما (رشد فردی) و شغلتان (رشد حرفه ای) وجود دارد همان قدم اول است

 

برجسته سازی و به سطح آوردن، رشد دادن و بازی کردن در این زمین قدم دوم است.

 

در چنین بستر حاصلخیزی است که شما و شغلتان میتونید محصول کافی را برداشت کنید و یک کوچ میتواند نقش یک راهنما در مسیر سفر شما باشد

 

ما معتقدیم که انسانها ذاتا موجوداتی خلاق هستند و از طریق آموزش و هدایت صحیح میتوان میزان خلاقیت را افزایش داد. حفظ و نگهداری از حس نقش آفرینی و خلاقیت برای بسیاری از انسانها یک چالش است ولی از ضروریات یک مغز سالم و زندگی کردن با تمام وجود است. یافتن راه هایی برای زنده نگهداشتن ضربان خلاقیت در زندگی از مهمترین وظایف یک استاد مربی حرفه ای است تا فرد به این باور برسد که نیامده است چند صباحی زندگی کند و از دنیا برود، بلکه آمده است تا سکه ای به نام و نشان خودش ضرب کند و اثری در این دنیا بر جای بگذارد و به ادامه زندگی اش برسد . . .

یکی از مهمترین تاثیرات کوچ در زندگی هر انسانی این است که به وی کمک میکند آگاهانه زندگی کند. بدون شک اگر شما در اتخاب کوچ وسواس بیشتری بخرج دهید و بتواید کوچ کاربلد و مسلطی را انتخاب کنید همیشه به شما این نکته را یادآوری میکند که در لحظه و آگاهانه زندگی کن.

در لحظه زندگی کردن به شما قدرت نظارت بر عملکردهایتان و مشاهده اعمال و رفتارتان را می دهد و این یکی از اساسی ترین و کاربردی ترین روش هایی است که هر انسانی می تواند به تمام ظرفیت ها و قابلیت های وجودی اش آگاه شده و با تمرکز زندگی کند.

اجازه دهید سوالی را از مغز شما بپرسم:

چقدر بر اساس عادت زندگی میکنید و تا چه اندازه ای بر اساس آگاهی زندگی میکنید؟

پاسخ این سوال نشان می دهد که آیا شما در مسیر صحیح موفقیت و خشوبختی حرکت میکنید یا خیر.

کوچ وجدان آگاه و بیدار شماست که هر رفتاری را میبینید، ریشه هر رفتاری را می بیند، تاثیرات هر رفتار را بر حال و آینده می داند، نتیجه هر رفتار را میداند و تمام اینها را به شما منتقل میکند و به شما کمک میکند به جای زندگی در فضای آزمون و خطا بتوانید در فضای اطمینان و اعتماد زندگی کنید.

 

ایمان دارم که دیر یا زود هر یک از شما سعی میکنید برای خودتان یک کوچ داشته باشید و با کمک این مربی بتوانید خودتان بهترین و داناترین کوچ خودتان باشید.

تفکر سوالی

 

”  نخواهیم که فقط یک زندگی را سر کنیم  ” 

 

فرم مشاوره

 

 

5 2 رای ها
کیفیت مقاله
کاربر
اطلاع از
guest
17 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین پرطرفدارترین
Inline Feedbacks
مشاهده تمام دیدگاه ها
0
nooshin mnm(@nooshin-mnm)
کاربر
1 سال قبل

سپاس از مطالب ارزشمندتون ، به نظر من کوچینگ به آدم ها کمک می کنه که جدا از هر استانداردی که بیرون تعریفشون می کنه خودشون رو کشف کنند و به آنچه که می خواهند برسند.بسیاری از آدم ها قادر به کشف توانایی هاشون نیستند در نتیجه در زندگی به خواسته شون نمی رسند. کوچینگ ما رو دعوت به کاوش و کنکاش در وجود خودمون می کنه تا با کشف منابع درونمون طعم شیرین رسیدن به خواستمون رو بچشیم.

0
مدرس هوش مالی(@razieh1)
کاربر
1 سال قبل

با سلام وتشکر بابت مقاله بسیار خوبتون.
به نظر من چون عمرانسانها محدود هست و ما نمیتونیم زمان قابل توجهی از عمرمونو در راه آزمون و خطا و تجربه اندوزی صرف کنیم برای رسیدن به هدف نیاز داریم به راهنمایی و اطلاعات و تجربه هایی فراسوی دانش و اطلاعات خودمون.
در واقع مربی چشم اندازی از هدف رو بما نشون میده و در کنار ما با راهنمایی و مشاوره هایی که دراختیار افراد میزارند لحظات مبهم و تاریک راه و چالش هایی که در همه مسیرهای زندگی وجود داره رو با کمترین آزمون خطا و کمترین درصد اشتباه طی کنیم
به نظر من با داشتن مربی هرفرد به اندازه قدمت تمام اطلاعات “مهارت”تحربه “تخصص و ….پیشرو هست و از کسانی که بدون مربی در مسیر هستند سالهای سال باکوله باری از تجربه و دانش و مهارت جلوتر هستند

نوشین
نوشین
1 سال قبل

من به عنوان فردی که در حال رشد و آگاهی هستم اعتقاد دارم همیشه فردی مهربان و دستی خدایی مارا باید از بیرون نظاره گر باشد چون دیگری که آگاه تر است بیشتر میتواند مارا دریابد .
من گاهی در زندگی و چالش ها دچار سردرگمی شدم و تمرکزم را از دست دادم ولی داشتن مربی و فرد مناسب در کنارم خطای مرا به صفر رسانده و مرا به هدف و چشم انداز زندگیم نزدیک تر کرده است .
دیدگاه من به داشتن مربی حرفه ای در کنارمان این است که حضور فردی آگاه عینک دید مارا به انتهای جاده زیبا تر میکند و ما را به رسالتمان نزدیکتر

0
مربی هنر کودک(@shima)
کاربر
1 سال قبل

(به حرف من گوش کن من چندتا پیرهن بیشتر از تو پاره کردم تجربم بیشتره)جمله ای آشنا که اکثر ما از افراد زیادی شنیدیم قافل از اینکه هر انسانی منحصر به فرد است و دارای توانایی و ضعفهای متفاوتیست چه بسا تجربیاتی که دیگران در شرایط مختلف با روحیاتی متفاوت کسب می کنند با آنچه که برای ما پیش می آید کاملا متفاوت باشد.
به عقیده من امروزه علم از تجربه قابل قبولتر است و همانطور که شما فرمودید با رشد فن آوری و اطلاعات ,دیگر تجربیات گذشته و حتی دیگران در برابر علم به روز جایگاهی کمتر دارد البته من بر این باورم که باید ار تجربیات دیگران استفاده کرد اما با سنجیدن آنچه که برای ما با توجه به قابلیتهای ماست,یعنی بتوانیم خودمان را بشناسیم (خودآگاهی) و از تجربیات, آنچه که برای ما ضرورت دارد را استفاده کنیم.
لازمه این خوداگاهی و انتقال علم به روز,حضور یک فرد متخصص است که هر لحظه به ما کمک می کند تا با جدید ترین اطلاعات علمی به روز برنامه ریزی کنیم و به اهدافمان برسیم کسی که نقاط ضعف و قوت ما را به درستی شناسایی کرده و مارا در جهت تقویت قابلیتها و اجرایی کردن آنها و شناسایی ضعفها و تبدیل آن به توانمندی هدایت می کند

0
بهمن راد(@baaaahman13gmail-com)
کاربر
1 سال قبل

هيچ دشواري را نمي توان در همان سطحي كه به وجود آمده از بين برد؛ بايد ياد بگيريم كه نگاهمان را به جهان تغيير دهيم واین امر برای من زمانی اتفاق افتاد که در کنار استاد مربیم قرار گرفتم.
امیدوارم همه به این مهم پی ببرند و از هر لحظه زندگی در جهت علایق واستعدادهای خود لذت ببرند.

mahboobemohebbi80@yahoo.com
mahboobemohebbi80@yahoo.com(@mahboobemohebbi80yahoo-com)
کاربر
1 سال قبل

مطالبتون خیلی جالب و جذاب هستند. و کاملا درسته که اکثر مردم براساس عادت زندگی میکنن و زندگی آگاهانه ندارن و کوچینگ در زندگی اگاهانه لازم و ضروریست و سعی میکنم زندگی آگاهانه را در درون خودم شروع کنم.زندگی براساس عادت خیلی خسته کننده ست. ممنون بابت مقاله جالب تون.

مانیا
مانیا(@mania)
کاربر
2 ماه قبل

از زمانیکه تغییر را میپذیریم احساس نیاز به کوچ به وجود می اید
چرا که هیچوقت مدل ذهنی ثابت وجود کوچ را نمیپذیرد
گاهی داشتن کوچ به معنای پا گذاشتن در بستری مناسب است , باعث کاهش نگرانی و حس اطمینان در مسیر زندگیست
کوچ راه بلدیست که با اطمینان میتوانی پشتش قدم برداری…

پریوش سعیدی
پریوش سعیدی
2 ماه قبل

سپاس از مقاله‌ی مفیدتون بنظرمن باتوجه به محدودیت زمانی هر فرد در قالب چیزی به نام عمر پس کوچ میتونه خیلی از مشکلات آدم رو حتی قبل از پیش اومدن و بروز تنش حل کنه و زندگی بهینه‌ایی روبه فرد بده

Frzne
Frzne(@farzaneh7901gmail-com)
کاربر
1 ماه قبل

مرسی از مقاله مفیدتون
مطمئنا یک مربی حرفه ای راهی رو به ما نشون میده که بتونیم با دید عمیق تر و سالم تری به فرصت ها و مبنای زندگیمون نگاه کنیم و زمانی که ما دید درستی داشته باشیم ، چه در زندگی شغلی و چه در زندگی فردی و خانوادگی تصمیم گیری های مناسبی خواهیم داشت
و یک فرد موفق سعی داره که خودش رو به رشد فردی برسونه اما زمانی این اتفاق خواهد افتاد که مربی ای باشه تا فرد بتونه با کمکش به رشد برسه در غیر این صورت شناختی با عواملی که باعث رشدش هست پیدا نخواهد کرد

17
0
لطفا نظراتتان را کامنت کنید x
()
x